TRT Genel Müdürü: Sakallı, etekli, cinsiyet kabul etmeyen birini yayınlayamam

TRT Genel Müdür İbrahim Eren'den Eurovision açıklaması

TRT Genel Müdürü: Sakallı, etekli, cinsiyet kabul etmeyen birini yayınlayamam

TRT Genel Müdürü İbrahim Eren, Eurovision Şarkı Yarışması'na şu an da katılmayı düşünmediklerini söyledi. Eren katılmama kararını açıklarken 2014'te birinci olan Avusturyalı şarkıcı Conchita Wurst'e yönelik cinsiyetçi ifadeler kullandı.

Eren, "Kamu yayıncısı olarak Avusturyalı birinci olan sakallı, etekli, cinsiyet kabul etmeyen, herhangi bir cinsiyeti olduğunu söylemeyen, 'Aynı anda hem erkeğim hem kadınım' diyen birini saat 21.00'de, çocukların seyrettiği bir zamanda canlı yayınlayamam" dedi.

Eren, İbn Haldun Üniversitesi tarafından düzenlenen, öğrencileri, alanında uzman isimler, akademisyenler ve kanaat önderleriyle bir araya getiren "Geleceğim Sosyal Bilimler Zirvesi"nde, öğrenim ve iş hayatındaki tecrübelerini öğrencilerle paylaştı.

TRT Genel Müdür İbrahim Eren, Eurovision Şarkı Yarışması'na ilişkin sorulan soruya da yanıt verdi.

Eren şunları söyledi:

"Şu anda katılmayı düşünmüyoruz. Oylama sistemi gibi gerekçelerimiz var. Bir de kamu yayıncısı olarak, Avusturyalı birinci olan sakallı, etekli, cinsiyet kabul etmeyen, herhangi bir cinsiyeti olduğunu söylemeyen, 'Aynı anda hem erkeğim hem kadınım' diyen birini saat 21.00'de, çocukların seyrettiği bir zamanda ben canlı yayımlayamam ki. Avrupa Yayıncılar Birliğine, Eurovision'la ilgili olarak 'Siz saptınız değerlerinizden.' dedim. Bundan dolayı başka ülkeler de çıktı. Orada bir zihin karmaşası var, yöneticilerinden dolayı. O düzelirse tekrar Eurovision'a gireriz."

Güncelleme Tarihi: 05 Ağustos 2018, 12:01

Demokrat Haber’e Patreon'dan bağış yapabilirsiniz > > > > >

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER