TRT, Demirtaş'a 3 saniye ayırdı

Cumhurbaşkanı Erdoğan'a bir ayda 105 dakika ayrılırken HDP'nin tutuklu adayı Demirtaş yalnızca 3 saniye ekranda göründü

TRT, Demirtaş'a 3 saniye ayırdı

Muhalefet partileri 24 Haziran seçimleri öncesi kamu yayıncısı TRT’nin seçim sürecinde tüm adaylara eşit yer ayırmadığı itirazlarına devam ediyor. Partilerin seçim beyannamelerinde “TRT’yi kapatmak” ve “özelleştirmek” gibi vaatler yer alırken Şeffaflık Derneği, mayıs ayında TRT yayınlarını inceledi.

Serkan Alan'ın Gazete Duvar'da yer alan haberine göre, “2018 Seçimleri Sürecinde TRT İzleme Çalışması” başlıklı incelemede 4 Mayıs-31 Mayıs tarihleri arasında TRT Haber kanalının “ana haber bültenlerinde” cumhurbaşkanı adaylarına ve siyasi partilere ayrılan süreyi hesaplayan dernek, TRT’nin kamu yayıncılığını hatırlatarak siyasi yelpazeyi ‘bütün çeşitliliğiyle yansıtması’ çağrısı yaptı.

ADAYLAR İÇERİSİNDE EN AZ SÜRE AYRILAN İSİM DEMİRTAŞ

Uluslararası Şeffaflık Derneği’nin verilerine göre TRT Ana Haber’de AK Parti’nin cumhurbaşkanı adayı Recep Tayyip Erdoğan’a 105 dakika, CHP’nin adayı Muharrem İnce’ye 37 dakika, İYİ Parti’nin adayı Meral Akşener’e 14 dakika, Saadet Partisi’nin adayı Temel Karamollaoğlu’na 5 dakika, Vatan Partisi’nin adayı Doğu Perinçek’e 2 dakika yer ayrıldı. HDP’nin tutuklu cumhurbaşkanı adayı Selahattin Demirtaş ise ekranda en az yer verilen isim oldu. TRT Ana Haber bültenlerinde Demirtaş yalnızca 3 saniye göründü.

HDP SIFIR DAKİKA!

Dernek, partilere ayrılan süreleri ise şöyle tespit etti:

AK Parti: 147 dakika

CHP: 25 dakika

MHP: 25 dakika

İYİ Parti: 14 dakika

Saadet Partisi: 5 dakika

Büyük Birlik Partisi: 5 dakika

Vatan Partisi: 2 dakika

HDP: 0 dakika

Güncelleme Tarihi: 01 Haziran 2018, 12:33

YORUM EKLE
YORUMLAR
hdp li
hdp li - 3 yıl Önce

Allah belanızı versin sizin bu ayrımcılığınız yüzünden Allah sizi kahretsin inadına hdp inadına hdp trt ye verdiğimiz katkı payları haram zıkkım olsun boğazınızda kalsın bizden kesilen trt kaykı payları haram olsun bu ramazan günde

S. Akdağcık
S. Akdağcık - 3 yıl Önce

TRT Türkiyeli'lerin malıdır. Ne bir şahsın, ne bir partinin, ne de bir grubun malıdır. 6 milyon insanın iradesini temsil eden HDP'ye sadece 3 saniye ayıran TRT için bu durum hiç unutulmayacak bir ayıp, utanç ve bir kara leke olarak belleklere nakşolacaktır.

hdp li genç
hdp li genç - 3 yıl Önce

İNADINA HDP

HAKİKAT
HAKİKAT - 3 yıl Önce

BİR VATANDAŞ OLARAK TRT YE VERDİĞİM VERGİLER HARAM ZIKIM OLSUN BU EŞİT SİZLİĞE SEBEP OLANA ÇOCUĞUNDA ÇİKSIN

SIRADAKİ HABER