Trablus ve Bingazi'de tahliyeler bitti

Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, 577'si yabancı olmak üzere 17.734 kişinin Libya'dan tahliye edildiğini açıkladı.

Trablus ve Bingazi'de tahliyeler bitti

Bakan Davutoğlu, BM İnsan Hakları Konseyi toplantısına katılmak üzere Cenevre'ye gidişi öncesinde Esenboğa havaalanında basın toplantısı düzenledi. Tahliye sırasında çok başarılı koordinasyon sağlandığını söyleyen Davutoğlu, Trablus havaalanında ve Bingazi limanında tahliye için bekleyen vatandaş bulunmadığını bildirdi.

Bakan Davutoğlu, bundan sonra ikinci aşamaya geçmenin hazırlıkları içinde olduklarını, bunun da Libya halkına gıda yardımının sağlanması olduğunu söyleyerek, bu konudaki temasların sürdüğünü, Türkiye'nin hazırlıklarının tamam olduğunu ve talep edilmesi halinde yardımı hemen harekete geçirecek şekilde hazır tuttuklarını söyledi. Davutoğlu, büyük bir gıda ihtiyacına gerek kalmamasını temenni ederek, ancak ihtiyaç duyulması halinde Libya halkının Türkiye'nin bütün imkanlarını kendileri için seferber ettiğinden emin olabileceğini bildirdi.

18 bin 375 kişi tahliye edildi

Başbakanlık Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı, Libya'da bulunan Türk vatandaşlarının tahliyelerinin devam ettiğini bildirdi.

Başbakanlık Basın Merkezinden yapılan açıklamada şunlar kaydedildi:

“Vatandaşlarımızın tahliyeleri devam ediyor. Libya'dan 16 tarifeli, 25 özel tahliye ve 22 askeri olmak üzere, toplam 63 uçak, 3 gemi, 1 firkateyn ve özel şirketlerimiz tarafından havayolu ile toplam 18 bin 375 kişi ülkemize getirilmiştir. Getirilen yolcuların bin 91'i yabancı uyrukludur.

Ülkemize getirilen vatandaşlarımız, Marmaris ve Dalaman'da kurulan kabul merkezlerimizde karşılanarak, ihtiyaç duydukları takdirde konaklamaları sağlanmakta ve temin edilen otobüslerle gidecekleri şehirlere gönderilmektedir.

Samsun ve Ankara Feribotları 28 Şubat 2011 tarihinde Trablus Limanı'na ulaşmıştır. Osmangazi Feribotu Misurata Limanı'na, Orhangazi Feribotu ise Ras Lanuf Limanı'na ulaşmıştır.”

Radikal

Demokrat Haber’e Patreon'dan bağış yapabilirsiniz > > > > >

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER