Tiyatro sanatçıları ismail Kahraman'ı istifaya davet etti

Sanatçılar bir bildiri yayınladı

Tiyatro sanatçıları ismail Kahraman'ı istifaya davet etti

TBMM Başkanı İsmail Kahraman'ın ‘Çanakkale Etkinlikleri’ kapsamında sahnelenen tiyatro oyununda kadın oyuncuların sahneye çıkmasının engellemesi üzerine Oyuncular Sendikası internette bir imza kampanyası başlattı ve TBMM Başkanı İsmail Kahraman’ı istifaya davet etti.

Bildiriyi birçok sanatçı sosyal medya hesaplarından paylaştı. Onlar arasında Fazıl Say ve Deniz Çakır da vardı.

Sanatçıların bildirisi şöyle:

"TBMM'de dün sahnelenen “Çanakkale Şehitleri Anma Günü”nde Meclis Başkanı İsmail Kahraman'ın kadın sanatçıların sahneye çıkmaması talimatı vermesi üzerine sahneye çıkmalarının engellenmesi, dün ve bugün kamuoyunun gündemine oturmuştur.

'TBMM’de kadın tiyatrocuları sahneye çıkarmadılar' iddiası
'TBMM’de kadın tiyatrocuları sahneye çıkarmadılar' iddiası
Kadınlar olarak hayatın her alanında vardık, varız, var olacağız. Hiçbir erkek aklı; ister muhafazakar, ister sözde demokrat, bu varlığı yok edemeyecek. Sahnelerdeki cesaretimiz Afife Jale'den, Meclis'teki varlığımız 100 yıllık kadın mücadelesinden geliyor.

Şu bilinmelidir ki, hiçbir erke, erkeğe bırakılacak hayatlarımız yok. Sahnede, iş yerinde, sokakta, her yerde kadınlar bu hayatın başrolünde. Kadın dayanışması ile, haklarımızın geri alınmasına asla izin vermeyeceğiz. Türkiye halkının iradesini temsil etmesi gereken meclisimizde uygulanan kadına sahne yasağını; gericiliğin ve eşitsizliğin en cüretkar ve resmi ağızdan saldırısı olarak değerlendiriyor, bu yasağı koyan Meclis Başkanı İsmail Kahraman’ın bu görevinden derhal istifa etmesini talep ediyoruz."

Güncelleme Tarihi: 31 Mart 2018, 09:10
YORUM EKLE
YORUMLAR
Secim
Secim - 3 yıl Önce

Secimde bu alcsklara gereken ders verilmeli ulke bu alcak hirsiz lar yuzunden ikiye bolundu sonumuz cok kotuye gidiyor bastaki zatin secmide copluk olmasi lazim digerleri supruntu

SIRADAKİ HABER