TİP heyeti Leyla Güven’i ziyaret etti: Bu talep bizlere sorumluluk yüklüyor

Erkan Baş ve Barış Atay, Leyla Güven’e dayanışma ziyaretinde bulundu

TİP heyeti Leyla Güven’i ziyaret etti: Bu talep bizlere sorumluluk yüklüyor

Türkiye İşçi Partisi (TİP) Genel Başkanı Erkan Baş ve Hatay Milletvekili Barış Atay, PKK Lideri Abdullah Öcalan üzerindeki tecridin kaldırılması talebiyle 120 gündür açlık grevi eylemini sürdüren Demokratik Toplum Kongresi (DTK) Eşbaşkanı Leyla Güven’i ziyaret etti.

Güven’in Diyarbakır’ın Bağlar ilçesinin Bağcılar Mahallesi’nde bulunan evinde gerçekleştirilen ziyarete Halkların Demokratik Partisi (HDP) Diyarbakır Milletvekili Saliha Aydeniz eşlik etti.

Leyla Güven’in yaşadığı sağlık sorunlarından dolayı kendisiyle görüşemeyen heyet, Güven’in kızı Sabiha Temizkan ve HDP’li vekil Saliha Aydeniz’den bilgi aldı. Görüşme ardından heyet Leyla Güven’le selamlaşarak, evden ayrıldı.

TİP Genel Başkanı Erkan Baş, iktidarın Türkiye’nin her tarafına savaş açtığını hatırlatarak, “Leyla Güven’le başlayan bu direniş koskocaman bir cezaevine dönen ülkede, dışarıda olan bizlere de çok fazla sorumluluk yüklüyor” dedi.

‘HALKA DÖNÜK BİR SAVAŞ VAR’

Ziyaret ardından Leyla Güven’in evinin önünde açıklama yapan TİP Genel Başkanı Erkan Baş, Leyla Güven’le dayanışmak amacıyla ziyarette bulunduklarını ifade ederek, Türkiye’nin dört bir yanından emekçilerin selamlarını Güven’e ilettiklerini söyledi.

Türkiye’de yerel seçimler gündeminin tartışıldığını ancak temel gündemlerin başında yer alan açlık grevi eylemlerinin olduğunu ifade eden Baş, “AKP iktidarı, Kürt halkı üzerinde Türkiye üzerinde açtığı bir savaş var. Bu savaşla iktidar kendi koltuğunu korumayı amaçlıyor. Savaşla, halklarımızı bir birine karşı kışkırtmayı amaçlıyor. Düşmanlaştırmayı amaçlıyor. Bunun yansımalarını hayatın birçok alanında görüyoruz. Sadece Diyarbakır, Van, Hakkari ve Kürt illerinde değil, Türkiye’nin her tarafında emekçilere ve halka dönük büyük bir savaş devam ediyor” dedi.

‘BU HALKIN EVLATLARI DİRENİŞ BAYRAĞI AÇTI’

AKP hükümetinin sürdürdüğü savaş politikalarının Kürt illerinde biçim değiştirdiğini dile getiren Baş, “Baskının, şiddettin, devletin bütün zor aygıtlarının en son noktaya kadar kullanıldığı bir noktada, bunu tamamlayan bir tecrit olgusuyla birleşmiş durumda. Bu ülkeyi yönetenler, kendi bekalarını, geleceklerini bu savaş politikaları arkasında görüyorlar. Kendi bekalarını, geleceklerini Türk ve Kürt emekçilerini, yoksullarının karşı karşıya gelmesinde görüyorlar. Buna uygun politikalar geliştiriyorlar. Bu halkın en güzel evlatları, insanları buna karşı en önde direniş bayrağı açmış durumdalar” diye konuştu.

‘BİZLERE SORUMLULUK YÜKLÜYOR’

Leyla Güven’in halkın kendisine verdiği barış ve eşitlik görevinin parlamentoda ifade edilmesinin önüne geçildiğine dikkat çeken Baş, şöyle devam etti:

“Leyla Güven sadece kendisi ile sınırlı tutmayarak, ülkenin tümünün sorunu olarak gördüğü tecridin kaldırılması, barışın bu ülkede yeniden inşa edilmesine gidecek yolun açılması için açlık grevine başlamıştı. Bu talebin Türkiye’nin her yerinde, barış isteyen tüm insanların ortak talebi olduğunu söylemek için buradayız. Leyla Güven’le başlayan bu direniş Avrupa’da, diğer Kürt illerinde ve özellikle cezaevlerinde binlerce tutsağın açlık greviyle bütünleşmesi ve yaygınlaşması, bu talebe henüz cezaevinde olmayan veya koskocaman bir cezaevine dönen ülkede dışarıda olan bizlere de çok fazla sorumluluk yüklüyor. Bu kapsamda elimizden geleni yapmak istediğimizi Leyla’ya, ailesine ve HDP’li arkadaşlarımıza ifade etmek için Diyarbakır’dayız.”

Açlık grevi eylemleri ve taleplerinin karşılanması için mücadele edecekleri mesajını veren Baş, “Açlık grevi taleplerinin yaygınlaşması için, son derece yasal ve meşru, mevcut yasalar itibariyle uygulanması gerekenlerin hayata geçirilip, arkadaşlarımızın özgür ve barış dolu günlerde yaşaması için yapabileceklerimizi yapacağız”

Daha sonra DTK’yi ziyaret eden heyet, DTK Eşbaşkanlık Divanı üyeleriyle açık grevi eylemlerine ilişkin bilgi aldı.

Kaynak: Mezopotamya Ajansı

Güncelleme Tarihi: 08 Mart 2019, 16:20

Demokrat Haber’e Patreon'dan bağış yapabilirsiniz > > > > >

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER