Times: Türkiye Kuzey Irak'taki Kürt milislere saldırıya hazırlanıyor

Haberde, IŞİD'in 2014'te katliam yaptığı Ezidi kasabası Şengal’de Türk askerlerinin bulunduğu söyleniyor

Times: Türkiye Kuzey Irak'taki Kürt milislere saldırıya hazırlanıyor

Times, Türk Ordusu'nun "Kuzey Irak'taki Kürt milislere saldırmaya hazırlandığını" öne sürdü.

"Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın cumhurbaşkanlığı ve parlamento seçimleri öncesi desteğini artırma umudu" diye tanımladığı bir hamleyle Türkiye'nin "Kuzey Irak'taki Kürt milislere saldırmaya hazırlandığını" öne süren Times, Türk Ordusu'nun Irak'ta çoğu Türkiye ve İran sınırı yakınlarında 11 yeni üs kurduğunu belirten Times, bölgede PKK'nin güçlü olduğunu söylüyor.

Gazete baş yazısında, "Kuzey Irak'taki varlığımızı iki katına çıkarttık. Amacımız teröristler sınırımızdan sızmadan önce terörizmi etkisiz hale getirmek" şeklindeki sözlerini aktaran Times, Türk Ordusu'nun Irak topraklarına doğru 25 kilometre girdiğini ve bazı yerlerde yeni kurulan üslere giden yollar yaptığını belirtiyor.

Gazetenin İstanbul Muhabiri Hanna Lucinda Smith'in imzasını taşıyan haberde, Türk Ordusu'nun neredeyse her gün yaptığı hava saldırılarıyla bölgedeki PKK'lileri sürerek Dohuk'un kuzeyindeki bölgede ileri karakollar kurduğu ifade ediliyor.

Haberde daha önce Peşmerge güçleriyle birlikte savaşan Türk askerlerinin Musul'un kuzeyindeki Başika'nın etrafında da varlık gösterdiği belirtilirken, IŞİD'in 2014'te katliam yaptığı Ezidi kasabası Sincar'da (Şengal) Türk askerlerinin bulunduğu söyleniyor.

Times, tüm yeni üslerin bölgedeki başlıca siyasi güç olan ve Türkiye'yle yakın güvenlik ilişkileri bulunan Kürdistan Demokratik Partisi'nin (KDP) denetimindeki bölgede olduğunu, KDP'nin rakibi Kürdistan Yurtseverler Birliği'nin (PUK) ise Türkiye'nin bölgedeki varlığına karşı çıktığını söylüyor.

'YENİ BİR MÜLTECİ KRİZİ OLUR'

Gazeteye konuşan bir PUK kaynağı "PKK'nın denetiminde 700 civarında köy var. Türkiye saldırırsa, yeni bir mülteci krizine neden olur" diyor.

Haber şöyle devam ediyor.

"PKK Türkiye'de, AB'de ve ABD'de bir terör örgütü olarak sayılıyor. Ancak kolları IŞİD'le savaşta ön saflardaydı ve Batılı güçlerin desteğini alıp, geniş topraklar ele geçirdiler. Bu durum da PKK saldırılarının ana hedefi olan Türkiye'yi öfkelendirdi. Temmuz 2015'de çöken ateşkes, Türkiye'nin doğusunda 3 binden fazla kişinin öldüğü şiddette yol açtı. Türkiye PKK bağlantılı YPG'ye karşı operasyona bu yıl başladı. Ülkede Afrin operasyonuna destek büyüktü. Erdoğan'ın rakipleri bile destek verdi"

"Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Türkiye'nin geçen Mart ayındaki zaferinden yararlanmak için vakit kaybetmediğini" söyleyen Times, askeri kıyafetler giyen Erdoğan'ın müzik ve televizyon yıldızlarıyla birlikte Suriye sınırındaki birlikleri ziyaret ettiğini hatırlatıyor.

Gazeteye konuşan American Progress adlı düşünce kuruluşundan Max Hoffman ise "Erdoğan'ın bir seçim tehdidi gördüğünde, sıklıkla askeri yöntemlerle, ülke dışına tepki vermek gibi bir sicili var" diyor.

Kaynak: BBC Türkçe

Güncelleme Tarihi: 06 Haziran 2018, 16:49
YORUM EKLE
YORUMLAR
Yorumsuz?
Yorumsuz? - 11 ay Önce

Kim bilir hangi kirli oyunu sahneye koymaya hazirlaniyorlar.... Kime ne vaatler verildi? Neye karsiliksiz turkiye sinir otesi askeri oparasyon yapilacak, turkiyeyi Kim veya kimlere tehtid ediyor? Neyin hesaplari yapiliyor? Avci gêne av pesinde anlasildi, siradan bir yurttas olarak soyluyorum nurdan size ekmek cikmaz, genemi kan genemi olumler uzerinden milliyetciligi kasiyacaksiniz? Yetmedimi verdiginiz zarar yetmedimi kan ,yetmedimi olen gencler yazik degilmi bu insanlara.......

SIRADAKİ HABER