Times: Doğubayazıt'taki intihar saldırısı Türkiye'yi iç savaşa yaklaştırdı

Gazete, PKK'nin ateşkesin sona ermesinden bu yanaki ilk intihar saldırısını düzenlediğine dikkati çekti

Times: Doğubayazıt'taki intihar saldırısı Türkiye'yi iç savaşa yaklaştırdı

Ağrı Doğubayazıt'ta Karabulak Jandarma Karakolu'na bomba yüklü araçla yapılan ve 2 askerin öldüğü 24 askerin de yaralandığı intihar saldırısı, Times gazetesinde "Kürt intihar saldırısı Türkiye'yi içsavaşa daha da yakınlaştırdı" başlılığıyla görüldü. Gazete, PKK'nin ateşkesin sona ermesinden bu yanaki ilk intihar saldırısını düzenlediğine dikkati çekti.

Ağrı'nın Doğubayazıt ilçesinde patlayıcı yüklü bir traktörle gerçekleştirilen saldırının Türkiye'nin Kandil'e düzenlediği hava saldırılarında "sekiz sivilin ölmesinin ardından geldiği" vurgulandı.

BBC Türkçe servisinin yer verdiği habere göre; Hannah Lucinda Smith imzalı ve Diyarbakır mahreçli Times haberinde PKK'nin geçmişte intihar saldırılarını yoğun biçimde kullandığını ancak Doğubeyazıt'takinin Mayıs 2012'den bu yanaki ilk intihar saldırısı olduğu vurgulandı.

"ÇOĞUNLUKLA PKK VURULDU"

Gazete, Türk hükümetinin PKK'ye karşı saldırıların Suruç'ta patlayan bombanın ardından 'terör örgütlerine karşı daha geniş bir mücadelenin bir parçası olduğunu' söylediğini aktarırken; ülke çapındaki operasyonlarda binden fazla şüphelinin gözaltına alındığını, gözaltına alınanların çoğunun Kürt olduğunu ve hava saldırılarının büyük ölçüde PKK'yi hedef aldığını belirtti.

Times'ın haberi şöyle devam etti:

"Türkiye'nin Kürt bölgesinin fiili başkenti ve PKK'nın güçlü olduğu Diyarbakır'da yaşayanlar için uçakların hemen yakındaki bir askeri üsten kalkması kaderin zalim bir cilvesi. Bir genç kadın 'F-16'lar her kalktığında birileri ölüyor' diyor. Türkiye'nin hava saldırıları yoğunlaşırken, Diyarbakır'daki öfke de yoğunlaşıyor. Dicle Nehri'ne bakan kavgacı Fiskaya Mahallesi'nde geceleri hava saldırılarını protesto eden eylemler yapılıyor ve eylemler sık sık polisle çatışmaya dönüşüyor. "

"PKK HALKTIR, HALK BURADA"

Haberde görüşlerine yer verilen Hogar takma adlı bir inşaat işçisinin "Burada bir sloganımız var. PKK halktır, halk burada. PKK'ye karşı silah kullanıyorlar, biz de aynı şekilde yanıt veriyoruz" dediği de belirtildi.

Times, Diyarbakır'daki pek çok kişi gibi Hogar'ın da çatışmaların yeniden yoğunlaşmasındaki amacın Haziran'daki seçimin tekrarı öncesi Cumhurbaşkanı Erdoğan ve iktidardaki AKP'ye desteği arttırmak için olduğuna inandığını aktardı.

Haberde ayrıca birçok kişinin AKP'nin çatışmalar sonrası milliyetçi oyları alıp çoğunluğunu yeniden elde etmesi durumunda cumhurbaşkanlığına daha fazla yetki verileceğinden ve ülkenin otoriter bir yola gireceğinden kaygı duyduğu vurgulandı.

Güncelleme Tarihi: 03 Ağustos 2015, 08:54
YORUM EKLE
YORUMLAR
birol
birol - 3 yıl Önce

bir an önce çıksın iç savaş şu kalın kafalı kibirli faşist tc nin kürdistandan defolup gitmesini gerçekleştirelim artık.bin yıllık sömürge son bulsun artık

anton
anton - 3 yıl Önce

kürdistan isgal altinda

Xorto
Xorto - 3 yıl Önce

Birol merak etme iç Savaş'ta ölenlerden ilk sende olabilirsin senin gibi savaş isteyenler emin ol ki yaşamıyor olacak ...