Terfi mi etti, görevden mi alındı?

Savcısı Zekeriya Öz, İstanbul Cumhuriyet Başsavcı Vekilliği'ne atandı ve özel yetkileri elinden alındı.

Terfi mi etti, görevden mi alındı?

Ergenekon'un ilahiyatçı dalgası için düğmeye basıldığı gün, Ergenekon Savcısı Zekeriya Öz, İstanbul Cumhuriyet Başsavcı Vekilliği'ne atandı ve özel yetkileri elinden alındı. Böylece son başlattığı operasyon yarım kalan Zekeriya Öz kararın kendisi için sürpriz olduğunu belirterek, ''Saygı duyacağız ne diyeyim. Kendimize vakit ayıracağız bundan sonra biraz da'' dedi.

Özel Yetkili Başsavcı Vekilliğine "Ergenekon" ve "Askeri Casusluk ve Fuhuş Çetesi" soruşturmalarını yürüten Fikret Seçen atanırken,
İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı'na getirilen Turan Çolakkadı, '''Zekeriya Öz gitti Ergenekon bitti' diye bir şey yok'' diye konuştu.

HSYK Birinci Daire Başkanı İbrahim Okur, Öz'ün atamadan haberi olmadığını belirtti ve
''İkisi de soruşturmada etkili olan arkadaşlardı. Kurulun tercihi daha kıdemli olması nedeniyle Fikret Bey oldu'' diye konuştu.

Ancak atamalar hukukçu ve siyasetçiler arasında farklı yorumlara neden oldu. Bazı hukukçular Ahmet Şık ve Nedim Şener'in tutuklanmasına atıfta bulunarak, atamaları görevden almak olarak değerlendirirken, bazıları da "Daha prestijli" yorumunu yaptı.

Ali Suat Ertosun ise Öz'ün terfi ettirilmesiyle ilgli gecikmiş bir karar ifadesini kullandı.

 

ANKARA - İstanbul Cumhuriyet Başsavcı Vekili Turan Çolakkadı, İstanbul Cumhuriyet Başsavcısı oldu. Özel yetkili savcılar Zekeriya Öz ve Fikret Seçen ise İstanbul Başsavcı Vekilliğine getirildi.

HSYK Birinci Dairesinin adli yargı kararnamesi yayınlandı.

128 hakim ve savcının görev yerini değiştiren kararname ile İstanbul Cumhuriyet Başsavcı Vekili Turan Çolakkadı, İstanbul Cumhuriyet Başsavcısı oldu. Özel yetkili İstanbul Cumhuriyet savcıları, Zekeriya Öz ve Fikret Seçen ise İstanbul Başsavcı Vekilliğine getirildi.

ÖZ: BU KARARI BEKLEMİYORDUM
Başsavcı Vekilliği'ne ise Ergenekon Davası'na bakan Özel Yetkili savcı Zekeriya Öz getirildi. Kararı şaşkınlıkla karşılayan Öz, ''Yorgundum. Herhangi bir talebim olmadı. Bu kararı beklemiyordum. Sürpriz oldu'' dedi.

SEÇEN ÖZEL YETKİLİ
(HSYK) kararnamesiyle İstanbul Cumhuriyet Başsavcıvekilliğine atanan Fikret Seçen, Özel Yetkili İstanbul Cumhuriyet Başsavcıvekili olarak görevlendirildi.

Alınan bilgiye göre, HSYK'nın kararnamesiyle İstanbul Cumhuriyet Başsavcıvekili olan Fikret Seçen, Beşiktaş'taki İstanbul Adliyesinde bulunan Özel Yetkili İstanbul Cumhuriyet Başsavcıvekilliği görevine getirildi.

Aynı kararnameyle İstanbul Cumhuriyet Başsavcıvekilliğine atanan Zekeriya Öz ile Ercan Şafak'ın ise görevlerini Sultanahmet'teki İstanbul Adliyesinde sürdürecekleri öğrenildi.

ÖZ, BU SORUŞTURMALARI DEVREDECEK
Ergenekon savcısı Zekeriya Öz’ün, CMK’nın 250. maddesi kapsamında belirlenen özel yetkileri kalktı. Özel yetkileri kalkan Savcı Öz’ün halen yürütmekte olduğu soruşturmaları ise başka savcılara devredecek. İşte Savcı Öz’ün yürüttüğü soruşturmalar:

- Emekli Orgeneral Hasan Iğsız ile Korgeneral ile Korgeneral Mehmet Otuzbiroğlu’nun ifadesinin alındığı, Genelkurmay’da hazırlandığı iddia edilen ve hükümet aleyhine kara propaganda yaptığı belirtilen internet siteleri ile ilgili yürütülen 'İnternet Andıcı' soruşturması

- Eski Adalet Bakanı Seyfi Oktay’ın da şüphelileri arasında bulunduğu 'Adil Yargılamayı Etkileme' soruşturması

- 'Adil Yargılamayı Etkileme' soruşturması kapsamında CHP Antalya Milletvekili Deniz Baykal hakkında ‘fezleke’ hazırlanması

Emekli Orgeneral Şener Eruygur’un şüphelileri arasında bulunduğu 'Örtülü Ödenek' soruşturması

- Soner Yalçın, Yalçın Küçük, Ahmet Şık, Nedim Şener gibi gazetecilerin tutuklandığı 'Oda Tv' soruşturması

- Emekli Albay Mehmet Ülger, öğretim görevlisi Ruhi Abat, Binbaşı Haydar Yeşil gibi isimlerin tutuklandığı ‘Zirve Yayınevi Katliamı' soruşturması. Bu soruşturma kapsamında da bugün Prof. Dr. Zekeriya Beyaz’ın evinde de arama yapıldı.

"ÖZ GİTTİ, ERGENEKON BİTTİ DİYE BİRŞEY YOK"
İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığına atanan Turan Çolakkadı, basın mensuplarının ısrarlı talepleri üzerine, Beşiktaş'taki İstanbul Adliyesinde bulunan makamında, İstanbul Cumhuriyet Başsavcıvekilliğine atanan savcılar Zekeriya Öz, Fikret Seçen ve Ercan Şafak'ın katılımıyla soruları yanıtladı.

Gazetecilerin, savcı Zekeriya Öz'ün atanmasına ilişkin sorularına karşılık Çolakkadı, son yıllarda büyük soruşturmalarla ilgili en az 20 savcının görev yaptığını, bir kısmının adının bile bilinmediğini kaydetti.

Çolakkadı, ''Yani bütün savcılar çalıştı. Neticede bir soruşturma bir savcı ile lanse ediliyor, yanlış bir şey bu. Hastanedeki doktorlar giderse hastalar ölür mü? Böyle şey olur mu? Ergenekon'un davalarının çoğu açıldı. Şimdi öyle kapsamlı soruşturma yok. Olursa da savcılar zaten yapar. (Zekeriya Öz gitti Ergenekon bitti) diye bir şey yok'' şeklinde konuştu.

ZEKERİYA ÖZ: "KARARI BEKLEMİYORDUM"
Zekeriya Öz de gazetecilerin soruları üzerine, kararı beklemediğini, kendisi için sürpriz olduğunu ifade ederek, ''Saygı duyacağız ne diyeyim. Kendimize vakit ayıracağız bundan sonra biraz da'' dedi.

Elindeki soruşturmalara ilişkin bir soruya da Öz, ''Devlette devamlılık esastır. Zaten başsavcımız da söyledi. Soruşturmalar kişiye değil, dosyaya bağlıdır. Ergenekon da bizin şahsımızla ilgili bir şey değil'' yanıtını verdi. 

"HSYK OBJEKTİF DEĞERLENDİRME YAPAR"
Çolakkadı, görevlendirmenin HSYK'nın takdiri olduğunu kaydederek, ''Onlar bu şekilde değerlendirmiş, ne takdir ederlerse elimizden gelen en iyi şekilde yapmaya çalışırız'' ifadesini kullandı.

''Zekeriya Bey'in elindeki soruşturmalar ne olacak, zorluk çıkmayacak mı?'' sorusunu da Çolakkadı, ''Zekeriya Bey'in soruşturma dosyasında ne var ne yok kendi bilir. Ben bilmiyorum. Benim bilgim dışında bunlar'' diye yanıtladı. Kararnamenin daha resmileşmediğini belirten Çolakkadı, kararın kendilerine tebliğinden sonra göreve başlayacaklarını kaydetti.

''Yeni atamaların, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün soruşturmaya ilişkin yaptığı açıklamayla ilgisi var mı?'' sorusuna karşılık da Çolakkadı, bunları değerlendirenin HSYK olduğunu, onunla ilgili konuşamayacağını dile getirerek, ''HSYK, objektif değerlendirme yapar. Haberle ilgili işlem yapılacağını düşünmüyorum'' yanıtını verdi.

Çolakkadı, ''HSYK kararnameleri eskiden azdı, şimdi neden fazlalaştı?'' sorusu üzerine de ''Demek ki daha iyi, daha hızlı çalışıyor. Bana öyle görünüyor'' dedi.

DOSYALAR UYAP ÜZERİNDEN TEVZİ EDİLECEK
Çolakkadı, özel yetkili cumhuriyet başsavcıvekilliğine yeni 5 savcı atandığını ve başka savcıların gelip gelmeyeceğini bilmediğini söyledi. Ellerinde kararname olduğunu, ayrıca HSYK'nın yazısını beklediklerini ifade eden Çolakkadı, 3 tane cumhuriyet savcısının başsavcıvekili, kendisinin de başsavcı olduğunu kaydetti.

Çolakkadı, ''Mesele şu; devlet bir görev verirse yaparız. Yoksa kendimizin hiçbir çabası olmadı. Görev yeri değişikliğiyle ilgili meslek hayatımda yazılı veya sözlü bir talebim olmadı. Bize ağır bir görev takdir edip verdiler. Buna layık olmaya çalışacağız şu an'' dedi.

Atamanın, savcı Öz'ün basın mensuplarına yaptığı açıklamayla bir ilgisi olup olmadığına ilişkin soruya da Çolakkadı, ''Sayın HSYK bütün hızıyla, gücüyle çalışıyor. Falan yerdeki bildirilerin ya da haberlerin çok da etkileyeceğini zannetmiyorum. Esasen Sayın Öz, başsavcıvekili oldu, terfi etti. Bir gün bir şekilde gidecek zaten. Kimse görevinde sonsuza kadar kalmaz'' yanıtını verdi.

SORUŞTURMALAR AZALDI
''Ergenekon'' soruşturması kapsamında bugün bazı aramalar yapıldığının, ancak savcıların görev yerinin değiştiğinin hatırlatılması üzerine Çolakkadı, ''Biz hala burada görevliyiz. Arkadaşlar da görevde. 15 yıldır buradayım. 30 yıldır da bu işteyim. Bu mantığa göre, ilk görev yaptığım yerde kalmam lazım. Oysa sistem böyle değil. Bizim sistemimizde tayin olayı var'' diye konuştu.

Çolakkadı, ''Ergenekon'' soruşturmasıyla ilgili olarak da ''4 yıl geçti. Büyük yargılamalar oldu. Soruşturmalar bir yerlere geldi artık. Belki yeni soruşturmalar açılabilir, ama çoğunlukla azaldı artık'' şeklinde konuştu.

Turan Çolakkadı, DGM'lerde hakim ve savcıların 4 yıl görev yaptıktan sonra yerlerinin değiştirildiğini anlattı. CMK'da bu hükmün yer almadığını söyleyen Çolakkadı, DGM döneminde de bu adliyede büyük soruşturmaların yapıldığını, soruşturmaların savcılar değil savcılık kurumu tarafından yürütüldüğünü kaydetti.

''Soruşturma bir bütündür'' diyen Çolakkadı, ''Biz soruşturma yaptıklarımızın ismine bakmayız. Biz kanun adamıyız. Benim için Türkiye kanunları var. Bunu uygulamak önemli'' dedi.

GAZETEPORT

YORUM EKLE