Tecavüz failinin tahliyesine itiraz reddedildi: Şikayetçi itiraz edemez

Kilis’te 15 yaşında çocuğa sistematik olarak tecavüz eden ve 12 gün tutuklu kaldıktan sonra tahliye edilen M.A.’nın tahliyesine yapılan itiraz, “Şikayetçi olarak itiraz etme hakkınız yok” denilerek reddedildi

Tecavüz failinin tahliyesine itiraz reddedildi: Şikayetçi itiraz edemez

Kilis’te 3 yıl önce 15 yaşındaki E.Ö.’ye tecavüz eden ve 12 gün tutuklu kaldıktan sonra serbest bırakılan M.A.’nın tahliye kararına karşı yapılan itiraz reddedildi. Fail M.A.’nın avukatı, itiraz süresi geçmesine rağmen 24 Ağustos’ta tahliye başvurusunda bulundu. Aynı tarihte Kilis Cumhuriyet Başsavcılığının fail M.A. hakkında tahliye talep etmesinin ardından, Kilis Sulh Ceza Hakimliği, M.A. hakkında tahliye kararı verdi. 

M.A.’nın tahliye edilmesine karşı E.Ö.’nün avukatı İbrahim Halil Demircioğlu, tahliye kararına karşı 26 Ağustos’ta Antep Sulh Ceza Hakimliği’ne itirazda bulundu. Demircioğlu’nun itiraz başvurusunu değerlendiren mahkeme, “Şikayetçi tarafından itiraz hakkınız yok” başvuruyu reddetti. 

KENDİ TAHLİYESİNE İTİRAZ!

Diren Yurtsever'in Mezopotmya Ajansı'nda yer alan haberine göre avukat Demircioğlu, verilen tahliye kararının altında 15 gün içerisinde itiraz etme hakkının yazılı olduğunu hatırlatarak, şunları söyledi: “Antep Sulh Ceza Mahkemesi, ‘Şikayetçi olarak itiraz hakkınız yok’ diyor. Şikayetçi itiraz etmezse, kim edecek? Tahliye kararına karşı sanık mı itiraz edecek, sanık niye itiraz etsin ki? Pratikte veya teoride böyle bir şey var mı? Zaten tahliye kararının altında yazılan ‘Karara karşı 15 gün içerisinde itiraz edebilirsiniz’ ifadesi beni kastediyor, yani mağdurun avukatını.”

‘YARGI HANTAL DAVRANIYOR’

Savcının M.A. hakkında alelacele tahliye istemesi ve mahkemenin hemen tahliye kararını vermesine dikkat çeken Demircioğlu, “Tutukluluğuna yapılan itiraz sonucu mahkeme hemen tahliye kararı vermiş. Ben 26 Ağustos’ta dilekçe verdim, yanıt 11 Eylül’de geldi. Neden ben verirken yargı hantal davranıyor da, serbest bırakılması istenirken bu kadar hızlı davranıyor? Serbest bırakılmasına benim itiraz etme hakkım yoksa, bu şahıs nasıl tutuklanacak” dedi.

DOSYA AĞIR CEZA’DA

Demircioğlu, Antep 2’nci Sulh Ceza Mahkemesi’nin suçun “çocuğun nitelikli cinsel istismarı” olduğunu belirterek, dosyayı “görevsizlik” kararıyla Ağır Ceza Mahkemesi’ne gönderdiğini belirterek, “Bugüne kadar yapılan tek doğru iş bu oldu. Yani suçun daha ağır olduğuna hükmetti” şeklinde konuştu.

NE OLMUŞTU?

Kilis’in bir köyünde 3 yıl önce 15 yaşındaki E.Ö., evli ve dört çocuğu olan 36 yaşındaki M.A. tarafından sistematik tecavüze uğradı. Tecavüz faili M.A.,  E.Ö.’ye kimseye söylememesi için tehditte bulundu. E.Ö.’nün sistematik tecavüze uğradığı ise oluşan gebelik sonucunda ortaya çıktı. E.Ö.’nün ve ailesinin şikayeti üzerine M.A. tutuklandı. M.A. 12 gün tutuklu kaldıktan sonra avukatları tarafından tutukluluğuna yapılan itiraz sonucu serbest bırakıldı. Fail hakkında “çocuğun cinsel istismarı” ve “çocuğun nitelikli cinsel istismarı” suçundan açılan soruşturmaya takipsizlik kararı verilirken, Kilis Cumhuriyet Başsavcılığı “Reşit olmayanla cinsel ilişki” suçundan 2 yıldan 5 yıla kadar ceza istemiyle iddianame hazırladı.
 

Güncelleme Tarihi: 12 Eylül 2020, 12:25

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER