Taksim'de bugün: Su savaşı ve Gezi'ye giriş

Taksim Dayanışması'nın çağrısı ile saat 19.00'da Gezi'ye giriş yapılacak...

Taksim'de bugün: Su savaşı ve Gezi'ye giriş

Taksim Dayanışması henüz halka açılmayan Gezi Parkı'na girme kararı aldı. Dayanışmayı oluşturan bileşenler, dün akşam yaptıkları toplantıda "Keyfi bir tutumla parka girmemiz yasaklanıyor" diyerek Dayanışma’yı oluşturan meslek örgütü ve sendikaların, cumartesi günü saat 19.00′da Gezi parkı önünde buluşmaları için çağrı yaptı.

İlkinin geçtiğimiz hafta yapılacağı duyurulan, ancak Lice'de yaşanan olaylar nedeniyle ertelenen "1. Geleneksel Water War Şenliği" de bugün 18.00'de Taksim Meydanı'nda başlayacak.

'PARKIMIZA GİDİYORUZ'

Taksim Dayanışması'nın internet sitesinden yaptığı Gezi Parkı açıklaması şöyle:

"Parkımıza Gidiyoruz!

Gezi Parkı’nı halka kapatanlara, Taksim Meydanı ve Gezi Parkını kimliksizleştirme, insansızlaştırma ve betonlaştırma planlarının iptaline yönelik mahkeme kararını elden tebliğ etmeye, parkı yeniden gerçek sahiplerine yani herkese açmaya gidiyoruz.

Bizi biz yapan bütün değer ve renklerimizle, sarsılmaz bir sağduyu, direnme gücü, kararlılık ve inanılmaz bir yaratıcılıkla, yaşamın olduğu her alanda hala bir aradayız.

Taleplerimizden ve kazanımlarımızdan vazgeçmedik ve vazgeçmeyeceğiz.

Kayıplarımızı anmak, taleplerimizi tekrar hatırlatmak ve hala tüm Türkiye’de yaşanan şiddeti kınamak üzere 6 Temmuz Cumartesi günü saat 19.00’da mahkemenin gerekçeli kararıyla Taksim’de buluşuyoruz.

Yaşasın dayanışmamız…

Her yer Taksim her yer direniş…"

 SU SAVAŞI VAR!

İlkinin geçtiğimiz hafta yapılacağı duyurulan, ancak Lice'de yaşanan olaylar nedeniyle ertelenen "1. Geleneksel Water War Şenliği" bugün -Cumartesi günü- 18.00'de Taksim Meydanı'nda başlayacak.

"TOMA suyu yoksa o zaman bizim suyumuz var" sloganıyla gerçekleştirilecek etkinlik, şiddet olaylarına alet edilebileceği konusunda akıllarda soru işaretleri bırakmıştı. Ancak, şenliğin organizatörleri tarafından yapılan açıklamada barışçıl bir etkinlik hedeflendiği belirtilerek, içinde “şenlik” kelimesi geçen hiçbir şeyin başkaldırı olamayacağı vurgulandı.

CHP’DEN GEZİ PARKI AÇIKLAMASI

CHP İstanbul İl Başkanı Oğuz Kaan Salıcı Gezi Parkı’nın bir an önce kamuya açılması gerektiğini belirterek “Polisin parka gelmek isteyen vatandaşlarla karşı karşıya gelmesini istemiyoruz" dedi.

Salıcı, “Polisin burada bulunmasını gerektirecek hiçbir durum yoktur. Park kamuya ait bir parktır. Kamuya ait bir parkı kamu kullanmak istiyor. Demokratik hakkını kullanmak isteyen vatandaşlar gerek meydanda gerek Gezi Parkı’nda toplanabilir. Devlet görevlilerini sağduyuya çağırıyorum. Polisin parka gelmek isteyen vatandaşlarla karşı karşıya gelmesini istemiyoruz Ortaya çıkabilecek tatsız görüntülerden kaçınılması gerekmektedir" dedi.

Güncelleme Tarihi: 07 Temmuz 2013, 08:54

Demokrat Haber’e Patreon'dan bağış yapabilirsiniz > > > > >

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER