Süryani ve Ermeni mezarlığı Millet Bahçesi oldu

Dargeçit'te 'Tirbik' adıyla anılan Süryani ve Ermeni mezarlarının bulunduğu alana 'Millet Bahçesi' adı altında park ve düğün salonu inşa edildi

Süryani ve Ermeni mezarlığı Millet Bahçesi oldu

Mardin’in Dargeçit ilçesinde, Süryani ve Ermenilere ait mezarların üstüne belediye tarafından ‘Millet Bahçesi’ adı altında park ve düğün salonu yapıldı.

Dargeçit Belediyesi ile Dicle Kalkınma Ajansı (DİKA) ortaklığında, “Saray Mahallesi Rekreasyon Projesi” olarak yapılan park ve düğün salonu Mart 2016’da belediyeye atanan kayyım tarafından başlatılmıştı. 31 Mart yerel seçimlerinde belediyenin AK Parti’de kalmasının ardından proje sürdürüldü. İlçeye bağlı Bahçebaşı (Tirbik) ve Saray mahalleleri arasındaki alanda 1 milyon 270 bin TL’lik ihale bedeli ile yapılan park ve düğün salonunun önümüzdeki günlerde açılışı yapılacak.

‘ÇOCUK MEZARINI KENDİ ELLERİMLE TEMİZLEDİM’

Mahalle halkı, projenin yapıldığı alanın Süryani ve Ermenilere ait mezarlar olduğunu dile getirdi. Mezarlardan kaynaklı bölgenin adı “Tirbik” olduğunu ifade eden mahalleli, proje başlandığında defalarca yetkilileri uyardıklarını ve bunun görmezden gelindiğini vurguladı. Yıkılan mezarların molozlarla birlikte taşındığını belirten mahalleli, park ve düğün salonun yapılmasını kınadı.
Mahallilerden Süryani yurttaş Abdülmesih Ergün, bugün “Millet Bahçesi” inşa edilen alanda mezarları olduğunu kaydetti. Kazılar sırasında bir çocuğa ait mezar kapağını kendi elleriyle temizlediğini anlatan Ergün, taşta haç işareti olduğunu söyledi.
Buna rağmen projeyi durduramadıklarını ifade eden Ergün, mezarlık üzerine yapılan park ve düğün salonun üzücü olduğunu dile getirdi. Ergün, “Dargeçit’te Süryaniler ve Ermeniler de vardı. Burası Hıristiyan mezarlığıydı. Mezarların dini, dili ve ırkı yok. Çeşitli inançlar gelip gitti buradan. Bir mezarlık üzerinde eğlence merkezi ve park yapılması hem ahlaki hem de vicdani olarak uygun değildir. İnsanlık değerleridir. Toplum olarak bunları göz önünde bulundurmamız gerekir” diye konuştu.

Kaynak: Mezopotamya Ajansı

Güncelleme Tarihi: 12 Kasım 2019, 15:34

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER