Suruç’ta 360 seçmenli sandıktan 400'den fazla oy çıktı

Suruç’da referandumda fazla oy kullanıldığı iddia ediliyor

Suruç’ta 360 seçmenli sandıktan 400'den fazla oy çıktı

Anayasa değişiklik referandumunun resmi olmayan sonuçlarına tepkiler devam ederken en fazla usulsüzlük haberi Urfa ve ilçelerinden geliyor.

Urfa’nın Suruç İlçesi’nde 360 seçmenli 1184 nolu sandıkta, 240 imzaya karşı 400'den fazla oy kullanıldığı ve 300 zarf ile pusula tespit edildiği öne sürülüyor.

Dihaber'in aktardığına göre Urfa'nın Suruç ilçe merkez ve köylerinde AKP Milletvekili İbrahim Halil Yıldız'ın 20-30 kişilik silahlı bir ekiple sandıkları gezip oy kullandıkları iddia edilince, ilçeye hareket eden HDP Milletvekili İbrahim Ayhan, Suruç GAP Anadolu lisesinde kurulan 360 seçmenli 1184 nolu sandıkta 240 imzanın karşılığında 400'den fazla oy kullanıldığını, sandık bölgesinde de kullanılmamış 300 adet zarf bulunduğunu tespit etti.

İbrahim Ayhan'ın görüştüğü sandık kurulu başkanı, "2 defa tuvalete gittiğini, geri döndüğünde ise oyların kullanıldığını, sınıfın bir defadan çok sayıda kişi tarafından doldurulduğunu ve müdahale edemediğini" söyledi.

Ayhan'ın uyarması üzerine sandık başkanı, tutanak tutacağını ifade ederken, okulun bahçesi zırhlı araçlarla gelen özel harekat polisleri ile çevrildi.

Öte yandan AKP'li Yıldız ve beraberindeki grubun ilçe merkez ve köylerdeki sandıkların çoğunu gezerek, sandık kurulunu dışarı çıkardıktan sonra oy kullandıkları iddia edildi.

Urfa’nın Virenşehir İlçesi’nde de AKP’nin blok oy kullandığı iddia edilmişti.

Güncelleme Tarihi: 18 Nisan 2017, 13:27

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER