Suriye sınırına 'kulekol'lar yapılıyor

Bu duvar dünyanın en uzun 3. duvarı olma özelliğini taşıyor

Suriye sınırına 'kulekol'lar yapılıyor

Türkiye-Suriye sınırındaki 688 kilometrelik duvar ve İran sınırında yapımına başlanan 144 kilometrelik sınır duvarından sonra yüksekliği 15 metre, çapı 7 metre olan, ‘kulekol’ adı verilen gözetleme kulelerinin inşasına başlandı.

Habertürk’ten Bülent Aydemir’in aktardığına göre sınır duvarının arasına belli aralıklarla yerleştirilecek yüksek güvenlikli gözetleme kulelerinde, 10 kişilik bir askeri yaşamını sürdürebilecek.

21 ADET KULEKOL YAPILACAK

Antep ve Kilis illerindeki sınır hattına toplam 21 adet kulekol yapılacak. Bunların 18’i Kilis-Gaziantep hudut hattında, 3’ü ise Gaziantep- Karkamış hudut hattında yer alacak. Kulekolların yanı sıra özellikle mayınlı bölgelere ve IŞİD’in çekilirken el yapımı patlayıcı döşeyerek tuzaklama yaptığı yerlere pasavan yollar inşa ediliyor.

10 KİLOMETRE ARALIKLARLA YAPILACAK

Yerine göre değişmekle birlikte 10 kilometre aralıklarla yapılacak bu yollar sayesinde riskli araziden geçerek güvenlik duvarına ulaşacak askerler, sınır hattı boyunca istedikleri noktaya müdahale edebilecek.

5 KATLI OLACAK

Askerlerin ihtiyaç duyacağı her türlü malzeme, kulekolların içinde yer alacak. Zeminle birlikte 5 kattan oluşacak gözetleme kulelerinin zemin katında duş ve silahlık bulunuyor. 1. kat sistem odası olarak tasarlandı. Atış mazgalları da olan kulekolların camları kurşun geçirmez.

Güncelleme Tarihi: 06 Ekim 2017, 16:35

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER