Suriye ordusu İdlib’i topçu ateşiyle vurmaya başladı

Şam yönetimi, Türkiye'ye komşu İdlib vilayeti ve çevresindeki toprakları almak için taarruz hazırlığı yapıyor

Suriye ordusu İdlib’i topçu ateşiyle vurmaya başladı

Türkiye, Rusya ve İran arasında gerçekleştirilecek 3’lü zirve öncesi, Suriye ordusu İdlib bölgesini topçu ateşiyle vurmaya başladı.

Suriye İnsan Hakları Gözlemevi, cihatçıların harekata hazırlandığı sırada İdlib’e füzeler düştüğünü duyurdu. Atışların Suriye ordusu tarafından gerçekleştiği belirtildi.

Reuters'ın haberine göre Suriye İnsan Hakları Gözlemevi yetkilisi Rami Abdel Rahman, "Rus savaş uçakları 22 günlük aranın ardından İdlib'i yeniden vurmaya başladı" açıklamasında bulundu.

Suriye ordusu, Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad karşıtı muhaliflerin sıkıştığı İdlib vilayetine top ateşi açarken, muhalifler ordunun taarruza başlama ihtimaline karşılık tedbir olarak bir köprüyü daha havaya uçurdu.

Rusya ve İran'ın desteklediği Şam yönetimi, Türkiye'ye komşu İdlib vilayeti ve çevresindeki toprakları almak için taarruz hazırlığı yapıyor.

Suriye İnsan Hakları Gözlem Örgütü hükümet yanlısı güçlerin dün başlattığı top atışının bugün erken saatlerde Cisr el Şuğur kentini hedef alarak devam ettiğini bildirdi. Bölge, İdlib'in batısında yer alıyor.

Öte yandan, Rus uçaklarının, İdlib’de hem Nusra bağlantılı Heyet Tahrir Şam (HTŞ) hem de Türkiye destekli ÖSO bağlantılı unsurların hâkim oldukları bölgeleri dün vurduğu öne sürülmüştü.

Bu gelişmenin ardından Suriye ordusunun, İdlib bölgesini topçu ateşiyle vurmaya başladığını duyuruldu.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER