Sümela Manastırı'nda 5 yıl aradan sonra ilk ayin

Ayinde konuşan Dinidis, 5 yıl aradan sonra yine Sümela'da oldukları ve ayin yapabildikleri için mutlu olduklarını söyledi

Sümela Manastırı'nda 5 yıl aradan sonra ilk ayin

Trabzon'un Maçka ilçesi Altındere Vadisi'nde bulunan tarihi Sümela Manastırı'nda restorasyon çalışmaları nedeniyle ara verilen ayin 5 yıl aradan sonra Ortodoks Hristiyanlarca 'Meryem Ana'nın göğe yükseliş günü' olarak kabul edilen 15 Ağustos tarihinde yapıldı.

Koronavirüs (Covid-19) salgını nedeniyle önceki yıllara oranla az sayıda katılımın olduğu ayine Rum Ortodoks Patriği Bartholomeos pandemi nedeniyle katılmazken, ayini Rum Ortodoks Patrikhanesi'ne bağlı Gelibolu Metropoliti Stefanos Dinidis yönetti.

Ayinde konuşan Dinidis, 5 yıl aradan sonra yine Sümela'da oldukları ve ayin yapabildikleri için mutlu olduklarını söyledi. Ayin yapılan dualar ve ilahilerin okunması ile sona erdi.

88 yıl aradan sonra ilk kez 15 Ağustos 2010'dan itibaren yılda bir kez bir günlüğüne Hristiyan Ortodokslar'ın Sümela Manastırı'nda ayin yapmasına izin verilmesinin ardından kaya düşme riskine karşı 22 Eylül 2015 ziyarete kapatılan ve restorasyona alınan Sümela Manastırı'nda 2015 yılından beri ayin yapılamıyordu.

Öte yandan Sümela'daki en son ayin 15 Ağustos 2015 tarihinde Rum Ortodoks Patriği Bartholomeos'un katılımı ile gerçekleştirilmişti. Aradan geçen 5 yıllık zaman zarfında restorasyon çalışmaları nedeniyle ayinlere ara verilmişti. 

Güncelleme Tarihi: 16 Ağustos 2020, 15:33

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER