Subayın cenazesi diplomatik sorun oldu

Hem Polonya hem Rusya Rus subayın cesedini istiyor

Subayın cenazesi diplomatik sorun oldu

Ardahan’da geçen yıl bulunan Rus ordusu subayı Yarbay Karl Karloviç Rjepetski’nin cenazesi Rusya ile Polonya arasında diplomatik çekişmeye neden oldu.

Polonya asıllı Rus Yarbay Karl Karloviç Rjepetski’nin mezarı bir inşaatın temel kazısında ortaya çıkmıştı. 1894’te Ardahan’daki Rus işgali döneminde öldüğü belirlenen Rjepetski’nin üniforma ile gömülmüş cesedin az bozulmuş olması ilgi çekmişti.

Kültür ve Turizm Bakanı Numan Kurtulmuş, Meclis’teki özel sohbetinde bir yıldır Kars Müzesi’nde koruma altında tutulan Yarbay Rjepetski’nin durumuna ilişkin açıklama yaptı.

Hürriyet’ten Turan Yılmaz’ın haberine göre, Polonya’nın, vatandaşları olduğu gerekçesiyle cenazenin kendilerine verilmesini istediğini belirten Kurtulmuş, “Rusya da diyor ki, ‘O sırada Polonya yoktu, Sovyetler Birliği vardı, onun için bu bizim vatandaşımızdır’. Rusların teklifi, Ardahan’da bir Hıristiyan köyündeki mezarlığa gömülmesi, kendileri de istemiyor” dedi.

Türkiye’nin bu konudaki tavrına ilişkin ise “Adam Polonyalı, Polonya’da da ailesi var” demekle yetinen Kurtulmuş, “Bu, ülkeler arasında bir sorun olmadan sorun nasıl çözülür, bunu yapmaya çalışıyoruz” dedi.

Güncelleme Tarihi: 02 Nisan 2018, 17:51

YORUM EKLE
YORUMLAR
yanlis tarih
yanlis tarih - 3 yıl Önce

ya Numan Kurtulmus Ruslarin soylediklerini hatali aktariyor,, yada Demokrathaber Kurtulmus'tan hatali aktrama yapiyor .... Cunku sozkonusu asker 1894'te oolmu$ ..... Sovyetler Biriligi'de 1917'de (yani adam oldukten 23 yil sonra) kurulmus ....

SIRADAKİ HABER