Sputnik Genel Müdürü’nün Türkiye’ye girişine izin verilmedi

Türkiye’de, 2015 yılında yürürlüğe giren yasa sayesinde herhangi bir uyarı olmadan engelleme yapılabiliyor

Sputnik Genel Müdürü’nün Türkiye’ye girişine izin verilmedi

Türkiye’den Sputnik erişim engellenin ardından Sputnik Türkiye Genel Müdürü Tural Kerimov’un Türkiye’ye girişine izin verilmedi.

“Sınır kontrolünden biri pasaportumu aldı ve dış hatlar geliş terminalinde bir inceleme odasına götürdü, burada hiçbir açıklama yapılmaksızın bir saat bekletildim” diyen Kerimov, ardından kendisine ülkeye girişinin yasaklandığına dair bir kağıt verildiğini ve basın kartı ile oturma iznine el konduğunu söyledi.

​Kendisine verilen kağıtta ülkeye girişine neden izin verilmediğine dair bir açıklama olmadığını ifade eden Kerimov, Atatürk Havalimanı'ndaki yetkililerin bir sonraki uçakla Rusya’ya dönmesinin talep ettiğini aktardı.


Türk hükümeti, geçen perşembe günü hiçbir bildirimde bulunmadan Sputnik Haber Ajansı’na Türkiye’de ulaşılmasını engellemişti. Sputnik’in engellenmesi, Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın ülkedeki basın kuruluşlarına uyguladığı baskının son örneği olmuştu.

Çok sayıda gazetecinin cezaevine girdiği ve en çok satan gazetelerden biri olan Zaman’a kayyum atandığı Türkiye’de, 2015 yılında yürürlüğe giren yasa sayesinde Türk hükümeti internet sitelerine erişimi herhangi bir uyarı olmadan engelleme yetkisine sahip olmuştu.

 

Güncelleme Tarihi: 20 Nisan 2016, 09:43
YORUM EKLE