Soylu: CHP, darbe iklimini küçümseyerek meşrulaştırmaya çalışıyor çünkü ‘arkası yarın’ı düşünüyor

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, emekli amirallerin Montrö Boğazlar Sözleşmesi'yle ilgili yayımladığı bildiriyle ilgili olarak CHP'ye yüklenirken, "CHP'nin darbe iklimini küçümseyerek meşrulaştırmaya çalıştığını" savundu.

Soylu: CHP, darbe iklimini küçümseyerek meşrulaştırmaya çalışıyor çünkü ‘arkası yarın’ı düşünüyor

Hürriyet gazetesi yazarı Abdulkadir Selvi, 'CHP, bildirinin neresinde?' başlıklı yazısında İçişleri Bakanı Süleyman Soylu ile yaptığı görüşmeyi köşesine taşıdı. 

"Soylu’ya CHP ile bildiri yayınlayan amiraller arasındaki ilişkiye dikkat çekmesinin nedenini sordum" diyen Selvi, Soylu'nun  Soylu'nun yanıtını şu şekilde aktardı:

"CHP, darbe iklimini küçümseyerek meşrulaştırmaya çalışıyor. 27 Mayıs’tan bu yana o misyonunu sürdürüyor. Bildiriyi yayınlayan amiraller ile CHP arasındaki yoğun bir temas dikkati çekiyor. Ancak amiraller yayınladıkları bildiri ile kendilerini açık edince, millet buna tepki gösterince CHP bu kez olayı küçük göstermeye, emekli amiraller tabancalarıyla mı darbe yapacaklar, diye basitleştirmeye çalışıyor. Neden? Çünkü, ‘arkası yarın’ı düşünüyorlar. Bir sonraki için kadroları muhafaza etmeye çalışıyorlar."
Soylu'nun 'Demokrat Parti geleneğinden geldiği için darbeler konusunda önemli bir birikime ve duyarlılığa sahip' olduğunu ifade eden Selvi, Soylu'nun şu ifadeleri de kullandığını belirtti:

"27 Mayıs’tan önce ‘9 Subay’ olayı yaşanmıştı. 9 Subay olayı hakkıyla değerlendirilseydi, cuntanın bağlantıları ortaya çıkarılsaydı 27 Mayıs olmayabilirdi. Ama ne oldu? Cuntacılar beraat ettirildi, darbe hazırlığını ihbar eden Samet Kuşçu cezalandırıldı. Bu içerideki cuntalara, siz arkası yarına hazırlanın. Siz darbe yapın, demektir. O nedenle bu tür bağlantıların ortaya çıkarılması çok önemlidir."

Güncelleme Tarihi: 08 Nisan 2021, 09:38
YORUM EKLE
YORUMLAR
Vanli
Vanli - 6 gün Önce

INSANIN FIKRI NEYSE ZIKRIYDE OYMUS DERLE BU KADINI COK BAGIRTIP KANIRTMIS OLACAKLAR KI BUNUN ANLAMINI BILIYOR SOYLUYOR BASKA INSANLARA KULLANIYOR

SIRADAKİ HABER