Son seçim anketi: HDP'nin İstanbul'da aday çıkartmaması dengeleri değiştirdi mi?

Yerel seçimlere kısa bir süre kala anket şirketleri çalışmalarını hızlandırdı

Son seçim anketi: HDP'nin İstanbul'da aday çıkartmaması dengeleri değiştirdi mi?

PİAR Araştırma Genel Müdürü Kadir Atalay,  HDP’nin büyük şehirlerde aday çıkarmama kararını değerlendirdi.

Atalay, "HDP fedakarlık yapmazsa barajı geçmesi için aldığı oyları kaybedecek" derken, İstanbul'da aday çıkarmamasının 3-4 puan önde görünen Binali Yıldırım'ın aleyhine olduğunu belirtti.

Yerel seçim sandığının 31 Mart'ta seçmenin önüne konulmasına iki ay kaldı.

AK Parti-MHP ve CHP-İYİ Parti arasındaki görüşmeler mutabakatla sonuçlandı.

İttifakların dışında kalan HDP ise, İstanbul, İzmir, Adana gibi büyükşehirlerde aday çıkarmayacağını duyurdu.

HDP'nin bu illerde CHP'nin adaylarına destek çağrısı yapacağına dair bir kanı oluşsa da partiden bu yönde bir açıklama yapılmadı.

HDP'nin özellikle İstanbul'daki tutumu seçimin kaderinde etkili olabilir ancak, iktidar kanadının milliyetçi söylemi yükseltmesi halinde katkısından çok zararı olabilir yorumlarını da beraberinde getiriyor.

RS FM'de yayınlanan Yavuz Oğhan'dan Bidebunudinle programına konuk olan PİAR Araştırma Genel Müdürü Kadir Atalay, HDP'nin 31 Mart'a ilişkin yaklaşımının ne gibi sonuçları olabileceğini değerlendirdi.

'HDP FEDAKARLIK YAPMAZSA BARAJI GEÇMESİ İÇİN ALDIĞI OYLARI KAYBEDECEK'

"HDP bugün Türkiye'de siyaset yapması en zor olan partidir" tespitiyle sözlerine başlayan Atalay, "İktidar HDP'yi hem kendi yanına almıyor hem de muhalefete izin vermiyor. HDP'ye düşen şey fedakarlık. Muhalefete fedakarlıkta bulunmazsa barajı aşmayı sağlayan oyları da kaybedecek" diye konuştu.

'TERÖRİSTLERLE İŞBİRLİĞİ SÖYLEMİNİN İSTANBUL'DA KARŞILIĞI YOK'

HDP'nin İstanbul'da aday çıkartmamasının muhalefete fayda sağlayacağını ifade eden Atalay, "Teröristlerle işbirliği söyleminin İstanbul seçmeninde bir karşılığı yok" dedi.

'İSTANBUL' DA İŞLER DEĞİŞECEK'

HDP'nin kararını açıklamasından önce iktidarın adayı Binali Yıldırım'ın 3-4 puan önde olduğunu vurgulayan Atalay, "HDP'nin bu hamlesiyle İstanbul'da işler değişecek" ifadelerini kullanırken, HDP'de "AK Parti'yle bu iş olmayacak. Hiç olmazsa iktidar değişsin" düşüncesinin hakim olduğunu belirtti. Atalay, Adana'da da HDP'nin desteğiyle CHP'nin adayının seçimi kazanacağını söyledi.

Güncelleme Tarihi: 30 Ocak 2019, 17:23

Demokrat Haber’e Patreon'dan bağış yapabilirsiniz > > > > >

YORUM EKLE
YORUMLAR
65  yaş
65 yaş - 13 ay Önce

65 yaşında emekli olupta akp ye oy verirsem kendi adıma kendime ihanet etmiş sayarım

Niyazi
Niyazi - 13 ay Önce

Eyt olarak 65 yıl pirim ödeyerek emekli olup bana bilir emekli masasına reva gören bir partiye oy verirsem coluğuma çocuğuma ihanet etmiş olurum

İsyan
İsyan - 13 ay Önce

Bir kürt partisini terör olarak gören asıl hainde terörde odur sonradan bu ülkeye göçmüş şerefsizler bu ülkede savaşlarda can vermiş kürtleri kabul etmiyorlar ülkeye girişinizin nasıl olduğunu hepimizde hatırlıyoruz sınırda kadın erkek demeden bir muameleden geçtiniz

Lucky07
Lucky07 - 13 ay Önce

İyi ki hdp ye verdim demokrasi fedakarlık işidir ben 3 büyükşehir dışında Antalya mersin gibi Bi kaç sehirde de aday çıkarmayacak diyorum kürt olarak oyum aynı ideoloji de olmasam da CHP ye hayırlı olsun terör örgütü olma söylemi diyenler desin kürt Türk kardeştir siyasetini yapan kalleştir

Aysu
Aysu - 13 ay Önce

Bu ülke hepimizin ve iyiliği için çalışalım atristirmayalim

Haydar
Haydar - 13 ay Önce

HDP nin baraj sorunu yok
Büyük sehirlerde HDP den CHP ye ve AKP yede oy kayacak
Ben bir HDP li olarak CHP ve AKP ye hayata oy vermem

HDP büyük şehirlerde aday göstermiyor mutemelen benim gibi düşünen insanlar sandığa gitmeyecek

Ezilmişlerdir sesi
Ezilmişlerdir sesi - 13 ay Önce

Evde iki kişi olarak hdp ye oy verdik barajı aşsın diye hdp halkı İstanbul da CHP ye ahte vefa yapmazsa hdp baraj altı kalır bizden onlar artık oy çıkmaz Haydar bey

Adel
Adel - 13 ay Önce

Ben iki dönem barajı geçsin diye size oy verdiysem sende çocuklarının geleceği için chp ye oy vermelisin vereceksin demiyorum.


SIRADAKİ HABER