Sokağa çıkma yasakları Avrupa Konseyi’ne taşınıyor

İHD ve MHD, Avrupa Konseyi'ne başvurarak, bir heyetin bölgede gözlem ve raporlama çalışması yapmasını istedi

Sokağa çıkma yasakları Avrupa Konseyi’ne taşınıyor

Doğu ve Güneydoğu'da 17 ilçede uygulanıp kaldırılan ve Şırnak'ın Cizre ile Diyarbakır'ın Sur ilçesinde halen yürürlükte olan sokağa çıkma yasaklarını, Mezopotamya Hukukçular Derneği ile İnsan Hakları Derneği (İHD) Diyarbakır Şubesi Avrupa Konseyi Genel Sekreterliği'ne taşıyor.

17 ilçede uygulanıp kaldırılan sokağa çıkma yasağı Şırnak’ın Cizre ile Diyarbakır’ın Sur ilçesinde halen devam ediyor.

Konu ile ilgili  İHD Şube binasında düzenlenen basın toplantısında konuşan, Mezopotamya Hukukçular Derneği yöneticisi avukat Zeynep Işık, sokağa çıkma yasaklarına ilişkin olarak, bu kararlarını iptali için iç hukuk yollarında dava açtıklarını, bu süreçte yaşanan hak ihlallerin tespiti ve hukuksal sürecin başlatılması için görüşmelerde bulunduklarını ancak bütün bu girişimlerin sonuçsuz kaldığını söyledi.

GÜVENCE ALTINA ALINMIŞ HAKLAR İHLAL EDİLİYOR’

“Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi tarafından güvence altına alınmış olan hakların tamamını ihlal ediliyor olmasından dolayı Avrupa Konseyi Genel Sekreterliği’ni yaşanan hak ihlallerini izlemeye, tespit etmeye, raporlamaya ve sözleşmede Türkiye’nin sorumluluğu yerine getirmesi için uyarıda bulunmaya davet ediyoruz.

“Ayrıca, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nin Türkiye için vermiş olduğu karara Türkiye’nin riayet etmemesi nedeniyle, Türkiye’nin bu kararlara riayet etmesini talep ediyoruz.

“Bu nedenle gerek Avrupa Konseyi Genel Sekreterliği gerekse de insanlığın ortak değeri olan ve Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi tarafından güvence altına alınmış olan hakların ihlal edilmemesi için hükümet dışı örgütleri de bu konuda çağrıda bulunacağız.

“Avrupa Konseyi Genel Sekreterliği ve uluslararası ve sivil toplum örgütlerine sunulmak için hazırladığımız çağrı metnini ve 13 dakikalık videoyu bugün ilgili kurumlara sunacağız.”

Güncelleme Tarihi: 03 Şubat 2016, 17:57

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER