Siverek'teki saldırıda Zülfükar İzol isyanı: Onayının olmamasının imkanı yok

Siverek'te meydana gelen saldırıda 6 kişi hayatını kaybetmiş, 6 kişi ise yaralanmıştı

Siverek'teki saldırıda Zülfükar İzol isyanı: Onayının olmamasının imkanı yok

Siverek’te, AKP eski milletvekili Zülfükar İzol’un oğlu ve kardeşlerinin saldırısında ailesini kaybeden Dilan İzol, soruşturma sonucunda Zülfükar İzol hakkında verilen “takipsizlik” kararına tepki göstererek, “Bölgenin kültürü dikkate alındığında haberi ve onayı olmamasının imkânı yoktur” dedi.

Urfa'nın Siverek ilçesine bağlı Çeltik Mahallesi, 15 Haziran 2019 günü 6 kişinin hayatını kaybettiği, 6 kişinin ise yaralandığı bir katliama sahne oldu. İzol aşiretine mensup kişiler arasında 16 yıl öncesine dayanan “arazi anlaşmazlığı” sonucu oluşan husumetle mahalleye yapılan silahlı baskınla aynı aileden olan Zozan İzol (42) ve Hakkı İzol (49) çifti ile Meral İzol (42) ve Mustafa Serdar İzol (24) öldürüldü. 6 kişinin yaralandığı olayda, Rıdvan Buluş (30) ve Serdar Delen (31) ise yaralıları taşıyan otomobilin kaza yapması sonucu hayatını kaybetti.

Olayla ilgili Siverek Cumhuriyet Başsavcılığı’nca yürütülen soruşturmasının tamamlanması ile Zülfükar İzol’un oğlu Mehmet Fatih İzol, kardeşleri Bülent İzol, Servet İzol, Cemal İzol ve Cihan İzol ile Mehmet Metin İzol, Mustafa Serdar İzol, Serhat Ferman İzol, Müslüm Abuz, Ferhat Tulay ve Yusuf Rojhat İzol hakkında iddianame hazırlandı. 11 sanık hakkında “4 kişiyi tasarlayarak öldürme, 6 kişiyi tasarlayarak öldürmeye teşebbüs” suçundan 4’er kez ağırlaştırılmış müebbet hapis ile 83 yıldan 128’er yıla kadar ceza istendi.

Savcılık, “cinayeti azmettirmekle” suçlanan Zülfikar İzol hakkında ise “takipsizlik” kararı verdi.

‘ZÜLFÜKAR İZOL’UN HABERİ VE ONAYININ OLMAMASININ İMKANI YOK’

Anne, babası ile yengesi ve kuzenini kaybettiği saldırıya tanıklık eden Dilan İzol, AKP’li Zülfikar İzol hakkında verilen takipsizlik kararına öfkeli.

İzol, nedenini ise şöyle açıkladı: “Bölgenin kültürü ve gelenekleri dikkate alındığında herkes bilir ki aile büyüklerinin haberi ve onayı olmadan bu şekilde büyük ve planlı bir eylem gerçekleştirilemez. Bu da bize şunu gösteriyor ki Zülfikar İzol’un olaydan haberdar olmamasının ve onayının olmamasının imkanı yoktur.”

‘PLANLI BİR ŞEKİLDE ÖLDÜRDÜLER'

Aileler arasında husumete yol açan arazi konusunda 16 yıldır hak arama mücadelesi verdiklerini söyleyen Dilan İzol, karşı tarafın hakları olanı iyi niyetli akraba maskesiyle ellerinden alarak kendilerini çaresiz, güçsüz bırakmaya çalıştıklarını ifade etti.

“Tek amaçları bizim hak talep etmememiz ve bizi köyden çıkartmaktı. Bunu başaramayınca da bizi planlı bir şekilde öldürdüler” diyen İzol, şunları ekledi: “Yapılan planlı bir katliamdır. Tek isteğimiz olaya karışan herkesin tutuklanıp, iyi hal indirimi yapılmadan sonuna kadar cezaevinde tutulmalarıdır. Bu bir nebze de olsa acımızı hafifletecektir.” 

DOSYA BAŞKA YERE NAKLEDİLMEK İSTENİYOR 

Yürütülen soruşturma sonucunda hazırlanan iddianamede aleyhlerine kimi haksız ithamlar olsa da soruşturmayı yürüten savcının tarafsız bir şekilde hareket ettiğini dile getiren İzol, bu durumdan rahatsız olan karşı tarafın davanın başka yere nakledilmesini istediği bilgisini paylaştı. 

İzol, “Karşı taraf, ‘güvenlik’ gerekçesiyle tüm güçlerini kullanmak suretiyle dosyaya etki edebilecekleri bir yere götürülmesini istiyorlar” dedi.

‘BEKLENTİMİZ SANIKLARIN HAK ETTİKLERİ CEZALARI ALMALARI’

Aile olarak kadın erkek ayırt edilmeksizin katledildiklerini, intikam alma gibi bir amaçlarının ise olmadığını söyleyen İzol, “Yargılama makamları verecekleri adil kararlarla adaletin tecellisini sağlayacaklardır. Biz buna inanmak istiyoruz ve temenni ediyoruz. Elbette sadece tarafsız hazırlanmış bir iddianame yeterli değildir. Asıl önemli olan duruşmaların tarafsız bir şekilde yürütülmesi ve karşı tarafın hak ettikleri cezaları almasıdır” diye konuştu.

Güncelleme Tarihi: 22 Kasım 2019, 20:20

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER