Sınırda yakalanan katırlar ihaleyle satılacak

'Kaçakçılık yapılıyor’ iddiasıyla toplanan 80 katır 45 gün önce getirildiği Hakkari’de satılmayı bekliyor

Sınırda yakalanan katırlar ihaleyle satılacak

Ağrı ve Van’ın sınır köylerinde askerler tarafından yakalanan 80 katır 45 gün önce getirildiği Hakkari’de ihale yoluyla satılmayı bekliyor.

Ağrı ve Van’ın sınır köylerinde yakalanan katırlar Hakkari’nin Oltuca köyü Köprücük mezrasında tutuluyor.

Bölge halkının sınır ticaretinde kullandığı ve askerlerce “kaçakçılıkta kullanılıyor” gerekçesiyle alınan 80 katıra, yasal işlemlerin ardından 45 gün önce getirildiği Hakkari’de görevlendirilen 2 çobanın günlük 100 TL karşılığında bakıyor.

Katırlar Gümrük Müdürlüğü tarafından hazırlanacak raporların ardından ihale yoluyla satışa çıkarılacak.

SABAH AKŞAM SAYIYORLAR

Mezrada katırlara çobanlık yapan Fikret Akış, hayvanların ihaleye çıkarılacağı günü beklediklerini belirterek, her sabah ve her akşam katırları saydıklarını dile getirdi. Akış, “Bu katırlar sınır boyunda yapılan sınır ticaretinde kullanılan ve devlet tarafından el konulan katırlar. Yaklaşık 45 gündür bu katırlara çobanlık ediyoruz. Burada ahırda tutuğumuz katırları her sabah sayarak köydeki meraya salıyoruz. Akşama kadar otlattıktan sonra tekrar sayarak ahıra alıyoruz” dedi.

ÇOĞU İRAN’A AİT

Çobanlardan Adil Kaçar ise hayvanların daha önce sağlıksız ortamlarda tutulduğu için hastalandığını dile getirdi. Katırların birçoğunun İran’a bağlı köylerden Türkiye tarafına geçtiğini belirten Kaçar, “Hayvanlara Ağrı’nın Doğubayazıt ve Van’ın Başkale ilçelerindeki sınır boyunda yapılan sınır ticaretinde kullanıldığı gerekçesi ile el konulmuş. Birçoğu da İran tarafında buluna köylerdeki köylülere ait. Bu hayvanlar daha önce yakalandıkları köylere yakın merkezlerde tutuluyordu.

Orada olumsuz şartlarda tutuldukları için birçok hayvan açlıktan ve susuzluktan hasta olmuştu. Öyle ki buraya sevk ettiğimizde yaklaşık 20 tanesi telef oldu” diye konuştu. Kaçar, devam eden yasal sürecin sonucunda katırların satışa çıkarılacağını ifade etti.

(Kaynak: DİHABER)

Güncelleme Tarihi: 29 Kasım 2016, 19:31

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER