Siirt'te otobüslerin direksiyonuna kadınlar geçti

Kadınların toplu ulaşım araçlarından indirimli yararlanması için geçtiğimiz Eylül ayı başında JinKart uygulamasını hayata geçiren HDP’li Siirt Belediyesi, bir ilke daha imza attı

Siirt'te otobüslerin direksiyonuna kadınlar geçti

Siirt Belediyesi’nde, kadınların toplu ulaşım araçlarından indirimli faydalanabilmesi için hayata geçirilen JinKart uygulamasının ardından işe alınan 5 kadın sürücü, direksiyon başına geçerek hizmet vermeye başladı. 

Eşbaşkanlar Berivan Helen Işık ve Peymandara Turhan yönetimindeki belediye, kısa bir süre önce tarihinde ilk kez Personel Anonim Şirketi bünyesinde çalıştırılacak 5 kadın halk otobüsü şoförü alımı yaptı.

Kadını çalışma yaşamında daha çok görünür kılma hedefiyle atılan bu adımla başvuruları kabul edilip, yapılan mülakatlar sonucu gerekli şartları taşıyan Songül İnal, Hülya Yıldız, Nurcan Aksöz Yüsra Yılmaz ve Ayşe Akyol adlı kadınlar, 4 Kasım günü uygulama sınavına alındı. Sınavı başarıyla geçen kadın sürücüler, direksiyon başına geçerek trafiğe çıkmaya başladı.

Kadın sürücüler, kullandıkları otobüslere binen yolcuları Türkçe, Kürtçe ve Arapça selamlıyor. Başta kadınlar olmak üzere kent sakinleri ise, belediyenin hayata geçirdiği kadın sürücü uygulamasından son derece memnun.

Mezopotamya Ajansı’ndan Metin Yoksu’nun haberine göre, Siirt'in ilk kadın belediye otobüsü sürücülerinden Nurcan Aksöz ve Songül İnal, kadın istihdamının artırılması gerektiğini söyledi. 

Siirt'in ilk kadın otobüs şoförleri arasında yer almanın sevincini yaşadığını ifade eden Nurcan Aksöz (25), belediyenin ilanını görmesi ile birlikte ehliyetini yenilediğini ve başvurusunu yaptığını belirtti.

'KADINLAR HER İŞİ YAPABİLİR'

Kentte kadın şoförlerin trafikte az olduğunu ifade eden Aksöz, "Aklımda bir an bile ‘erkeklerin işidir’ diye düşünce oluşmadı. Aksine kadınlar ‘her işi yapabilir ve başarabilir’ düşüncesiyle hareket ettim. Tabi burada belediyenin kadın istihdamı yapması da önemli. Sadece belediyelerde değil, özel ve kamu kurumlarında da kadın istihdamının arttırılmasının yolları bulunmalı"  dedi.

KADIN SÜRÜCÜLERDEN DESTEK

Aksöz, kent halkının kadın şoförlerle seyahat etmekten oldukça memnun olduğunu belirterek, şunları dile getirdi: "Hem yolcular hem de trafikte bulunan kişiler, bundan çok memnun. Özellikle kadın şoförler, trafikte bizi gördüğünde selam veriyor. Bugüne kadar tepki almadık ama geçen gün yaşlı bir amca; 'Bir işimizi elimizden almadığınız kalmıştı, o da oldu' diyerek duruma şaka yollu takılmıştı."

25 Kasım’a yaklaşırken kadın cinayetlerinde yaşanan artışa da değinen Aksöz,  "Kadına yönelik şiddetin durdurulması isteniyorsa, kurumların buna yönelik adım atması gerekiyor. Öncelikle kadının ekonomik bağımsızlığı olmalı. Bu tip istihdamı artıracak uygulamalar kadına yönelik şiddetin önüne geçebilir" diye konuştu.

'İŞ AYRIMI OLAMAZ'

Şoförlerden Songül İnal da, kadın sürücü uygulamasından herkesin çok memnun olduğunu ifade etti.

İnal, “Erkek işi, kadın işi diye bir ayrım olamaz.Kadınlar erkekler ile aynı işleri yapabiliyor. Kamu kurumlarında kadınlar ile erkekler aynı işi yapabiliyor ama özel sektörde özellikle tarım işinde çalışan kadınlar daha az ücret alıyor. Bunların bir şekilde önüne geçilmeli ve eşit ücret alınmalı" diye belirtti.

Kaynak: Mezopotamya Ajansı

Güncelleme Tarihi: 23 Kasım 2019, 16:39

Demokrat Haber'e Bağış Yap >>>

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER