Sevag Şahin Balıkçı'nın ölümüne 4,5 yıl

2 yıldan 6 yıla kadar hapisle cezalandırılma istendi…

Sevag Şahin Balıkçı'nın ölümüne 4,5 yıl

Er Sevag davasında karar verildi. Sanık Asker Kıvanç Ağaoğlu 4,5 yıl hapis cezasına çarptırıldı. Mahkeme heyeti Ağaoğlu’nun Balıkçı’yı kasten öldürmediğine, ölümün kazayla gerçekleştiğine hükmetti.

Ermeni soykırımının 96. yıldönümü olan 24 Nisan 2011 tarihinde zorunlu askerliğini yaparken er Kıvanç Ağaoğlu’nun silahından çıkan kurşunla öldürülen Ermeni asker Sevag Balıkçı davasına Diyarbakır Askeri Mahkemesi'nde devam edildi.

Savcı mütalaasınında kasıt görmemiş ve sanıklara "taksirle adam öldürmekten" ceza verilmesini istemişti.

Askeri savcı sanığın, Sevag Balıkçı'yı kasten öldürdüğüne ilişkin bir emareye rastlanmadığını söylemişti. Taksirli adam öldürme suçundan Kıvanç Ağaoğlu ve görevi kötüye kullanma suçuyla yargılanan Sadrettin Ersöz'ün 2 yıldan 6 yıla kadar hapisle cezalandırılmasını istemişti.

Diyarbakır 2. Taktik Hava Kuvvet Komutanlığı Askeri Mahkemesi'nde görülen karar duruşmasına, tutuksuz yargılanan sanıklar Kıvanç Ağaoğlu ile Astsubay Çavuş Sadrettin Ersöz katıldı.

Duruşmada, maktul Balıkçı'nın babası Garabet ve annesi Ani Balıkçı ile avukatlar da hazır bulundu.

Müdahil avukatı İsmail Cem Halavut, asker ölümlerine ilişkin ihmal iddialarının daha ciddi ve komplike şekilde bir sistem sorunu olarak ele alınması gerektiğini düşündüklerini söyledi.

Halavut, denetimsiz hiçbir kurala uyulmayan karakolda görev yapan Sadrettin Ersöz'ün aynı zamanda bu sistemin mağduru olduğunu belirterek, şöyle dedi: "Ersöz, bu davada olay günü nöbetçi olduğu için karşımızda bulunuyor. Karakolda daha tecrübeli olan 1988 yılında orduda göreve başlamış Kenan Üzyetici'nin de sorumluluğu vardır. Hatta karakolda denetim görevlerini yapan sıralı amirler de yargılanmalıdır. Sevag olayı olduktan sonra duruşmaların devam ettiği sıralarda Türkiye'de iki olay oldu. Bu olaylardan biri Uludere olayıdır. Diğer olay ise Afyon'daki patlamadır. Demokratik bir ülkede bunların yaşanması durumunda Genelkurmay Başkanı'nın ve hatta Savunma Bakanı'nın istifa etmesi beklenir. Bu kişilerin istifa etmediği ülkemizde bu olayın sadece Sadrettin Ersöz'ün üzerine yıkılması sistemin kendisini aklama çabasıdır. Bu nedenle Ersöz ile ilgili tüm takdiri ve yasal indirimlerin uygulanması gerektiğini düşünüyorum."

Sanık Kıvanç Ağaoğlu’nun Avukatı İbrahim Gök ise müvekkilinin olaydan sonra antidepresan ilaçlar kullandığını ifade ederek," Olay nedeniyle kendisi ve ailesi ruhen çöküntü yaşıyor. Olayın Ermeni Soykırımı'nın yıl dönümü olan 24 Nisan günü yaşanması üzüntü vericidir. Müvekkilimin içinde bulunduğu durum farklı şekilde yansıtılmaya çalışılmıştır. Müvekkilim olaydan sonra tutuklanmıştır. 3 ay boyunca cezaevinde kalmıştır" dedi.

SANIK SAVUNMASI

Sanık Kıvanç Ağaoğlu da mahkemenin iki yıldır devam ettiğini aktararak, burada kendisine ve ailesini ırkçı yakıştırmalarının yapıldığını savundu.

Ağaoğlu, annesinin 30 yıldır öğretmenlik, babasının ise 3 bin 500 kişilik bir sivil toplum kuruluşunun başkanlığını yaptığını belirterek, şöyle konuştu: "Biz ırkçı bir aileysek annem ve babam nasıl bunca farklı din, dil ve ırkta bulunan kişilere öğretmenlik ve başkanlık yapabilir. Bu hayatta bir kardeşimi kaybettim. Bu olaydan dolayı üzgünüm. Sevag bir kez öldü. Ben her gün ölüyorum. Söyleyecek fazla bir şey yok. Takdir mahkemenindir."

Baba Garabet Balıkçı da bu mahkemeden hakikati öğrenemeden gideceğini ifade ederek, "Olay, mahkemede kaza olarak nitelendiriliyor. Olay kaza ise mahkemenizden aydınlatılmasını istiyorum. Bu bir trafik kazası değil herhalde. Herhalde orada ışıklar vardı. Sevag kırmızı ışıkta geçti araba çarptı ve kaza oldu. Bu olayın kaza olmadığını sizler de tanıkların verdiği ifadeler ve CD'lerde seyrettiğinizde anlıyorsunuz. Ben olayın kaza olduğunu hiçbir zaman düşünmedim. Sonuna kadar mücadelemi sürdüreceğim" diye konuştu.

Anne Ani Balıkçı ise olayın kaza olmadığını söyleyerek, şunları ekledi: "Bir insan suçsuzsa kazara bir insanın canına kıydıysa neden şahitleri etki altına alır ki? Etki altında olmadan verilen ilk ifadeler neden göz ardı edilir? Bu olayı kaza olarak nitelendirip görevimiz bitti diyebilir misiniz? Bunları anlamakta zorlanıyoruz."

KARAR

Mahkeme heyeti verdiği aranın ardından, sanık Kıvanç Ağaoğlu'nun birlikte görev yaptığı Er Sevag Şahin Balıkçı'yı "taksirle öldürmek suretiyle, silahında dikkatsizlik sonucu bir kişinin ölümüne sebebiyet vermek" suçunu işlediği gerekçesiyle 4 yıl 5 ay 10 gün hapis cezasına çarptırdı.

Mahkeme, sanık Astsubay Çavuş Sadrettin Ersöz'ün ise "ihmal suretiyle görevi kötüye kullanmak" suçunu işlediği gerekçesiyle 5 ay hapis cezasına çarptırılmasına karar verdi.

Mahkeme heyeti ayrıca sanık Ersöz'ün, mahkumiyet hükmünün açıklanmasının geri bırakılmasına ve 5 yıl süreyle denetim süresine tabi tutulmasını da kararlaştırdı.

Güncelleme Tarihi: 27 Mart 2013, 10:45
YORUM EKLE