Şakran Cezaevi'nde, hamile olan 18 yaşından küçük 3 çocuk hücrede tutuluyor!

Cezaevindeki hak ihlalleri, Şakran Cezaevi’nde tutulan kadın tutukluların avukatları aracılığı ile kamuoyuna gönderdiği mektup ile ortaya çıktı

Şakran Cezaevi'nde, hamile olan 18 yaşından küçük 3 çocuk hücrede tutuluyor!

Tutuklu çocuklara yönelik hak gaspları sürekli olarak gündeme gelen, kamuoyunun yakından bildiği Şakran Cezaevi'nde hak gasplarının artarak devam ettiği ortaya çıktı. Şakran Cezaevi’nde tutulan kadın tutukluların avukatları aracılığı ile kamuoyuna gönderdiği mektupta, tutuklu çocukların içerisinde bulunduğu ağır tablo bir kez daha gözler önüne serilirken, cezaevinde oluşturulan özel ekiple tutuklulara psikolojik işkence yapıldığına dikkat çekildi. Kadın tutuklular ise mektuplarında, hamile oldukları gerekçesiyle 18 yaşından küçük 3 çocuğun, koğuşlarına gönderilmeyerek tek kişilik hücrelerde tutulduklarını aktardı.

AĞRILARI OLDUĞU HALDE REVİRE GÖNDERİLMİYORLAR!

Özgür Gündem'deki habere göre mektupta, hamile olan 3 kız çocuğunun sancıları olmasına rağmen revire gönderilmeyerek, zorla ayağı kaldırılarak sayıma dahil edildiklerini kaydedilerek, ayrıca bazı gardiyanların çocuk tutukluların odalarına girerek televizyon kumandalarını ellerinden alarak, ağır hakaretlerde bulunulduğunu aktardı.

"PSİKOLOJİK SORUNU OLAN TUTUKLUNUN ÜZERİNE KAYNAR SU DÖKTÜLER"

Hücrede tutulan ve akli dengesi bozuk olan Hanım Dudu isimli adli tutuklunun da, sürekli kriz geçirerek hücre camlarını kırarak kendisine zarar verdiği belirtilen mektupta, kriz geçiren bu tutuklunun elbiselerini çıkararak ıslak battaniyeye sarılarak uyuduğu ifade edildi. Mektuplarında, cezaevi yönetiminin Dudu'yu camları olmayan bir hücreye koyduğunu kaydeden kadın tutuklular, hücrelerin sıcaklığının diğer koğuşlara oranla daha düşük olduğu için Dudu’nun sürekli “üşüyorum, soğuk” diye bağırdığını aktardı. Kadın tutuklular, gardiyanların Dudu’nun psikolojik sağlığının yerinde olmadığını bildikleri halde üzerine kaynar su dökerek, yakma girişiminde bulunduğunu belirtti.

'İNSAN PSİKOLOJİSİNİ BOZACAK UYGULAMALAR YAPILIYOR'

Cezaevi yönetiminin Dudu'ya kendilerinin de bilmediği bir takım haplar verdiğini ve uyutulduğunu ifade eden tutuklu kadınlar, saat başı tüm hücrelerde insan psikolojisini bozacak şekilde kontroller yapıldığını ve ilaçla uyutulan insanların bile zorla uyandırıldığını ifade etti.

'A TAKIMINA KARŞI SUÇ DUYURUSU DA YETERSİZ KALIYOR'

Gönül adlı başgardiyana dikkat çeken tutuklu kadınlar, bu şahsın bulunduğu ekibin "A takımı" olarak adlandırıldığını ve tutuklulara psikolojik işkenceler yapıldığını ifade ederken, tüm suç duyurularına rağmen başgardiyan ve ekibine dair hiçbir cezai işlem yapılmadığını belirtti.

KAMUOYUNUN DUYARSIZLIĞINDAN ŞİKAYETÇİLER

Mahkumlar, Şakran Cezaevi'nin açıldığı günden bu yana tutuklular için bir cehenneme çevrildiğini belirtirken, kamuoyunun bu konuda duyarsız kalmasından şikayet etti.

Güncelleme Tarihi: 27 Nisan 2015, 00:35
YORUM EKLE