Sağlık Bakanlığı'ndan dava: TTB Merkez Konseyi üyelerinin görevine son verilmesi istendi

11 üye hakkında soruşturma başlatıldı

Sağlık Bakanlığı'ndan dava:  TTB Merkez Konseyi üyelerinin görevine son verilmesi istendi

Sağlık Bakanlığı tarafından, "amaçları dışında faaliyet gösterdiği" gerekçesiyle Türk Tabipleri Birliği Merkez Konseyinin görevine son verilmesi istemiyle dava açıldı.

Afrin'de devam eden operasyona ilişkin yaptığı açıklamalar nedeniyle 11 üyenin yer aldığı TTB Merkezi Konseyinin görevlerine son verilmesi amacıyla Ankara Asliye Hukuk Mahkemesine başvuruldu.

Bakanlıkça verilen dava dilekçesinde, "Türkiye'nin varlığını tehdit eden bölücü terör örgütüne karşı yürütülen mücadeleyi zaafa uğratacak, devleti ve milleti uluslararası kamuoyunda suçlu gösterecek şekilde açıklama yapan ve amaçları dışında faaliyet gösteren TTB Merkez Konseyinin, 6023 sayılı Türk Tabipleri Birliği Kanunun EK 2'nci maddesi uyarınca görevlerine son verilmesi" talebinde bulunuldu.

Dilekçede, "TTB yöneticilerinin, ülkenin beka sorunu olarak görülen bir meseledeki, esasen barış hareketi niteliğindeki bir operasyonu halk sağlığı sorunu olarak görmesi ve bunun durdurulmasını istemesini vatanseverlik yönünden mahkemelerin takdirlerine bırakıyoruz." ifadesine yer verildi.

SORUŞTURMA BAŞLATILDI

TTB Merkez Konseyi üyeleri hakkında İçişleri Bakanlığının suç duyurusu üzerine Ankara Cumhuriyet Başsavcılığınca da soruşturma başlatıldı.

Soruşturma, "halkı kin ve düşmanlığa tahrik veya aşağılama", "Türk milletini, Türkiye Cumhuriyeti Devleti'ni, devletin kurum ve organlarını aşağılama" ve "terör örgütü faaliyetlerini meşru gösterme" suçlamalarından yürütülecek.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER