Rütbelilerin isimleri 14 yıl sonra savcılıkta

Hayata Dönüş' operasyonuna katılan komando listesi yeni gün yüzüne çıktı

Rütbelilerin isimleri 14 yıl sonra savcılıkta

19 Aralık 2000'de Bayrampaşa Cezaevi'nde Hayata Dönüş Operasyonu kapsamındaki “Tufan" planını uygulayan Ankara Jandarma Komando Özel Asayiş Komutanlığı'na mensup askerlerin isimleri 14 yıl sonra savcılığa sunuldu.

Bianet'te yer alan habere göre Bayrampaşa Cezaevi'nde 19-22 Aralık 2000'de "Tufan" planında görev alan Ankara Jandarma Komando Özel Asayiş Komutanlığı (JÖAK), şimdiye dek 39 erin yargılandığı davada, mahkemeden gelen 17 ayrı talebi ya "bilgimiz yok" diye yanıtlamış ya da yanıt bile vermemişti.

Bu kez Jandarma Genel Komutanlığı, Savcı Ahmet Kelebek’in hakkında dava açılmayan ancak diğer sorumlu olabilecek kişilerle ilgili yürüttüğü soruşturma dosyasına bu isimleri gönderdi.

Bu liste, İstanbul Cumhuriyet Savcılığı’nca halen süren soruşturma dosyasına gönderildi. Listede, operasyonu yöneten, uzman çavuştan albaya kadar rütbeli askerlerin isimleri yer alıyor.

Listede 10'u ilişiği kesilen, 21'i emekli toplam 252 uzman çavuş, subay ve astsubayın adı var.

Dosyanın eski Savcısı Ali İhsan Demirel, müdahil avukatların şikayetleriyle hakkında dava açılıp görevden alındığında yerine Savcı Ahmet Kelebek gelmişti. Bu liste de Savcı Kelebek’in talebiyle Jandarma Genel Komutanlığı’nca dosyaya sunuldu.

Avukat Güçlü Sevimli yaptığı açıklamada, Tufan ve diğer harekat planlarının gerçek uygulayıcılarının Ankara Jandarma Komando Özel Asayiş Komutanlığı görevlileri olduğunu, bu listenin ardından savcılığın dava açması gerektiğini söyledi:

“Özellikle Bayrampaşa ve Ümraniye cezaevinde düzenlenen operasyonunu ve ölümlerin gerçek sorumlusu bu listedeki askerler. Eğer onlar hakkında dava açılırsa, kısmen de olsa gerçek sorumlular hakkında dava açılmış olacak denebilir. Bunun dışında dönemin siyasetçileri ve bürokratları da olaydan sorumludur.”

19-22 Aralık 2000'de yapılan Hayata Dönüş Operasyonu'nda ikisi asker 30 kişi öldürüldü. Bayrampaşa Cezaevi'ndeki "Tufan" operasyonunda da altı kadın, altı erkek hayatını kaybetti, kadınlardan beşi yanarak öldü. Olayla ilgili açılan davanın ilk duruşması tam 10 yıl sonra görüldü.

Bakırköy 13. Ağır Ceza Mahkemesi'ndeki dava sadece Elazığ Jandarma Komando Taburunda görevli 39 er hakkında açıldı. Hiçbir rütbeliye suçlama yöneltilmedi.

Bayrampaşa Cezaevi'nde operasyona maruz kalan 167 tutuklu ve hükümlü, haklarında "silah kullanmak" suçlamasıyla açılan davadan beraat etti. 39 erin yargılandığı davanın duruşması yarın Bakırköy 13. Ağır Ceza Mahkemesinde saat 10:00’da görülecek.  

Güncelleme Tarihi: 09 Temmuz 2014, 09:01

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER