Rusya, Orta Menzilli Nükleer Kuvvetler Anlaşması'nı resmen askıya aldı

Rusya, daha önce ABD'nin tek taraflı olarak çekildiğini açıkladığı INF'yi Washington ve NATO'dan yükselen tehditlere rağmen askıya aldı

Rusya, Orta Menzilli Nükleer Kuvvetler Anlaşması'nı resmen askıya aldı

ABD Başkanı Donald Trump, Ekim 2018'de Rusya'nın 'anlaşmayı zaten ihlal ettiği' iddiasıyla, INF'den çekilme kararı aldığını açıklamıştı.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Orta Menzilli Nükleer Kuvvetler Anlaşması'nın (INF) askıya alınmasını öngören tasarıyı imzalayarak yasalaştırdı.

Rusya, daha önce ABD'nin tek taraflı olarak çekildiğini açıkladığı INF'yi Washington ve NATO'dan yükselen tehditlere rağmen askıya aldı.

Rusya lideri Putin, 1987'de imzalanan anlaşmayı resmen askıya alan kanunu imzaladı.

Rusya hükümetinin yasal düzenlemelerinin yayınlandığı internet sitesinde yer verilen kanunda, "8 Aralık 1987'de Washington'da imzalanan Sovyet Sosyalist Cumhuriyetler Birliği ve Amerika Birleşik Devletleri arasındaki Orta Menzilli Nükleer Kuvvetler Anlaşması'nın yürürlüğünün durdurulmasına..." ifadesi kullanıldı.

ABD Başkanı Donald Trump, Ekim 2018'de Rusya'nın "anlaşmayı zaten ihlal ettiği" iddiasıyla, INF'den çekilme kararı aldığını açıklamıştı

Güncelleme Tarihi: 04 Temmuz 2019, 16:20

Demokrat Haber'e destek vermek ister misiniz? >>>

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER