Rusya 15 savaş gemisini Karadeniz'e gönderiyor

ABD'nin Ukrayna'ya verdiği askeri desteği 'Rusya'nın güvenliğine karşı bir meydan okuma' olarak nitelendirmişti

Rusya 15 savaş gemisini Karadeniz'e gönderiyor

Rusya Savunma Bakanlığı Güney Bölgesi Askeri Komutanlığı, 15 savaş gemisi ve Hazar filosuna ait donanmanın Karadeniz'e gönderildiğini açıkladı.

Rusya'nın 15 savaş gemisini Rus askeri güçlerinin denetimleri çerçevesinde Karadeniz'e gönderdiği bildirildi.

Rusya'nın Güney Askeri Bölgesi'nin basın servisinden yapılan açıklamaya göre, Hazar Denizi'ndeki filoya ait 15 savaş gemisi Karadeniz'e gönderildi.

Rusya Dışişleri Bakanlığı geçtiğimiz saatlerde ABD'nin Ukrayna'ya verdiği askeri desteği "Rusya'nın güvenliğine karşı bir meydan okuma" olarak nitelendirmişti.

Aynı açıklamada "Rusya kendi güvenliğini korumak için gereken her şeyi yapacaktır" ifadesi de yer almıştı.

Bu açıklamadan saatler sonra Rusya'nın attığı bu adım ABD'ye yeni bir mesaj olarak yorumlandı.

Rusya Savunma Bakanı Sergey Şoygu, 6 Nisan'da Rusya askeri güçlerinin savaşa hazırlık durumuna ilişkin denetimlere başladıklarını ve ülkenin çeşitli bölgelerinde poligonlarda taktik tatbikatların yapılacağını duyurmuştu.

Söz konusu eğitim planı kapsamında, nisanda 4 bin 48 askeri tatbikatın yapılacağı belirtilmişti.

Ukrayna Genelkurmay Başkanı Ruslan Homçak, 30 Mart'ta mecliste yaptığı konuşmada, Rus Silahlı Kuvvetleri'nin askeri tatbikat bahanesiyle Ukrayna sınırları yakınlarına birlik sevkiyatı yaptığını açıklamıştı.

Kremlin Sözcüsü Dmitriy Peskov da Rusya'nın kendi toprakları içinde silahlı kuvvetlerini kendi takdirine bağlı olarak hareket ettirdiğini ve bunun hiç kimse için tehdit içermediğini ifade etmişti.

Ukrayna'nın doğusundaki Donbass bölgesinde, sözde bağımsızlığını ilan eden Rusya yanlısı ayrılıkçılar ile Kiev yönetimi arasında 2014'ten bu yana çatışmalar devam ediyor.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER