Rus Büyükelçi soruşturması: FETÖ iddiasıyla 6 tutuklama

Suikastle bağlantıları kurulamadı ama FETÖ iddiasıyla tutuklandılar

Rus Büyükelçi soruşturması: FETÖ iddiasıyla 6 tutuklama

Rusya’nın Ankara Büyükelçisi Andrey Karlov geçen 19 Aralık’ta başkentte bir sergi açılışında konuşma yaptığı sırada polis memuru Mevlüt Mert Altıntaş'ın silahlı saldırısı sonucu öldürülmüştü.

Suikasta ilişkin başlatılan soruşturma kapsamında İzmir Emniyet Müdürlüğü İstihbarat ve Terörle Mücadele şubesi ekiplerinin yaptığı çalışmada saldırgan Altıntaş’ın İzmir Çevik Kuvvet Şube Müdürlüğünde çalışan 4 dönem arkadaşı ile mezun olduğu Rüştü Ünsal Polis Meslek Yüksek Okulu’ndan emekli olan ve “FETÖ üyesi polislere abilik yaptığı” iddia edilen teknisyen yardımcısı Süleyman Ergen ile yeğeni gözaltına alınmıştı.

İzmir Cumhuriyet Başsavcılığının saldırgan soruşturmasında gözaltına alınan 6 zanlının emniyetteki sorgusu tamamlandı.

'SUÇLAMA SİLAHLI TERÖR ÖRGÜTÜ ÜYESİ OLMAK'

Okulun emekli bulaşıkçısı olan ve polis adaylarına "abilik" yaptığı iddia edilen Süleyman Ergen ve yeğeni Nurullah İçöz ile saldırgan Altıntaş’ın dönem arkadaşı olan ve “FETÖ/PDY” bağlantısı bulunduğu iddia edilen polisler İlker Er, Abdülkadir Yağın, Erdoğan Erdinçli ve Ziya Şehitoğlu, "silahlı terör örgütü üyesi olmak" suçlamasıyla mahkemeye sevk edildi.

'DİNİ DUYGULARIMIZ İSTİSMAR EDİLDİ, BİLMİYORDUK'​

Sulh Ceza Hakimliğinde ifadesi alınan İlker Er, “FETÖ/PDY” toplantılarına gittiği dönemde terör örgütü olduğunu bilmediklerini, dini duygularının istismar edildiğini, bu yüzden etkin pişmanlıktan yararlanmak istediğini belirtti.

Erdoğan Erdinçli ise “FETÖ/PDY” toplantılarının yapıldığı "dershane" tabir edilen yere bilmeden katıldığı için pişman olduğunu söyledi. Cahilce davranışı nedeniyle pişmanlığını dile getiren Erdinçli de etkin pişmanlık yasasından yararlanmak istediğini bildirdi.

Abdülkadir Yağın da “FETÖ/PDY” toplantılarına ve çağrıldığını, birkaç kahvaltıya katıldığını ancak devlete zarar verecek bir faaliyette bulunmadığını ileri sürerek etkin pişmanlık yasasından yararlanmak istediğini dile getirdi.

SUİKAST DEĞİL “FETÖ/PDY” İDDİASI

Sulh Ceza Hakimliği, 6 zanlının “FETÖ/PDY” üyesi olduklarına dair kuvvetli deliller olduğu iddiasıyla tutuklama kararı verdi.

Kararın yazıldığı tutuklama müzekkeresinde, "Şüphelilere isnat edilen suçun niteliği dikkate alındığında, şüphelilerin tutuklanmasına karar verilmesinin kamu düzeninin sağlanması ve yeni bir suç işlenmesinin önüne geçilmesi için de gerekli olduğu, şüphelilerin kaçma şüphelerinin bulunduğu, bu nedenle tutuklama kararının uygun olacağına karar verilmiştir" ifadeleri yer aldı. (Kaynak: ahaber.com.tr)

Güncelleme Tarihi: 08 Ocak 2017, 11:21
YORUM EKLE