Roman mahallelerindeki öğrenciler eğitimden uzak: Bu mahalle çevrimdışı

Pandemi yoksulluğu derinleştirirken yoksul çocukların eğitime ulaşması imkansız hale geldi

Roman mahallelerindeki öğrenciler eğitimden uzak: Bu mahalle çevrimdışı

Türkiye'nin dört bir yanında yoksullukla mücadele eden ailelerin çocuklarının, pandemi sonrası uygulanan uzaktan eğitime ulaşması gittikçe imkansızlaştı.

Edirne'nin Roman mahallelerinde yaşayan bir öğrencinin velisi “Ben okuyamadım çocuklarım okusun istedim. Onlar da fakirlikten okuyamadı” diye isyan ederken, öğrenciler ise “Uzaktan eğitime geçtiğimizden beri derslerle olan bağım koptu” diyor.

Koronavirüs salgınının ardından uygulanmaya başlanan uzaktan eğitimdeki başarısızlık, çocuklar ve ailelerde telafisi güç zararlara yol açıyor.

Edirne’nin Roman mahallelerinde çocukların adeta okulla olan bağı koptu.

Koronavirüs salgınıyla birlikte Roman mahallelerinde yoksullukla beraber eğitimde yaşanılan eşitsizlik de derinleşti. Evlerinde internet dahi olmadığını vurgulayan aileler, bu süreçte çocukların uzaktan eğitime katılabilmeleri için herhangi bir ekipman veya altyapı sağlanmadığına da dikkat çekti.

‘TABLET YOK, OLSA BİLE EVDE UYGUN ORTAM YOK’

Birgün’den Yaren Çolak’ın haberine göre Edirne’nin Umurbey ve Menzilahir mahallerinde yaşayan öğrenciler ve veliler, eğitime ulaşamadıklarını anlattı.

İki çocuğu olduğunu belirten Hatice Örs, ailesiyle birlikte bir odada yaşıyor. Çocuklarının eğitimlerine devam edebilmeleri için tablet alamadıklarını söyleyen Örs, “Tablet olsa bile evde uygun ortam yok. Çocuklarım uzaktan eğitime hiç katılamıyor. Eğitim falan bitti” dedi.

‘BEN OKUYAMADIM ÇOCUKLARIM OKUSUN İSTEDİM AMA FAKİRLİKTEN OKUYAMADILAR’

“Biz 9 kardeştik okuyamadık” diyen Örs, sözlerine şöyle devam etti: “Milli Eğitim Müdürlüğü’nü arayıp ‘Çocuklarım derslere giremiyor’ dedim. ‘Bize yazı gelmedi okula gidin’ dediler. Gittim görüştüm ne tablet ne başka bir şey. Çocuklarımın eğitimi durdu. Ben okuyamadım. Okuma yazmam dahi yok. Onlar okusun istedim ama fakirlikten okuyamadılar.”

Örs, “Çocuklara bakım parası olarak her ay bin TL alıyorum. Başka gelirim yok. Ben okuyamadığım için tek yapabildiğim iş temizlik, bulaşık. Okumuş olsa öyle mi? Onlar okusun istiyorum” diye konuştu.

‘BİLGİSAYAR, İNTERNET YOK, BU ÇOCUK DERSLERE NASIL GİRECEK?’

Bir diğer öğrenci velisi Fatma R. de sorunlarını şöyle dile getirdi:

“Benim kızım lise öğrencisi. Okul uzaktan eğitime geçtikten sonra imkânlarımızın yetersizliğinden dolayı çocuğun eğitimi kaldı.”

Evdeki eski bir televizyonları olduğunu; bilgisayar, telefon ve internetlerinin ise olmadığının altını çizen Fatma R., “Bu çocuk derslere nasıl girecek ki?” diye sordu.

LİSE ÖĞRENCİSİ: OKULLA BAĞIM KOPTU

Lise öğrencisi olduklarını söyleyen 16 yaşındaki iki genç de EBA’ya giremediklerini anlattı. Öğrencilerden Efe Ertan, “Meslek lisesinde bilgisayar bölümünde okuyorum. Ancak evde bilgisayarım dahi yok. Uzaktan eğitime geçtiğimizden beri derslerle olan bağım koptu” şeklinde konuştu.

'TELEFONDAN DERSLERE GİRMEYE ÇALIŞIYORUM AMA MAHALLEDEN BAĞLANAMIYORUM'

Tablet ve bilgisayarı olmadığını dile getiren Eren Pençe ise şöyle konuştu: “Telefondan derslere girmeye çalışıyorum. Ancak mahallede yeterli altyapı olmadığı için bağlanamıyorum.”

Güncelleme Tarihi: 18 Ocak 2021, 16:48

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER