Roma Hamamı’nın kazı çalışmalarında SİT alanındaki yapılar yıkılırken AKP’li başkanın tesislerine dokunulmadı

AKP'li Doğan, tesisleri kendisinin işlettiğini ve bu tesislerin SİT alanına girdiğini doğruladı

Roma Hamamı’nın kazı çalışmalarında SİT alanındaki yapılar yıkılırken AKP’li başkanın tesislerine dokunulmadı

Tarihi Roma Hamamı’nın kazı çalışmaları yapılırken SİT alanındaki yapılar birer birer yıkılırken, sadece AKP’li Başkan Bülent Doğan’ın işlettiği tesislere dokunulmadı.

Yozgat'ın Sarıkaya İlçesi'nde 2 bin yıl öncesine dayanan tarihi Roma Hamamları ve kalıntıları yapılan çalışmalar sonucu gün yüzüne çıkarıldı.

SİT alanı içerisindeki birçok bina yıkılırken AKP İlçe Başkanı Bülent Doğan'ın işlettiği tesislere dokunulmadı. Başkan Doğan'ın tarihi kalıntılarının yanında hamam, çay bahçesi ve oteli bulunuyor.

'1970'DEN BERİ KİRACIYIM' 

Sözcü'de yer alan habere göre; AKP'li Başkan Doğan, tesisleri kendisinin işlettiğini ve bu tesislerin SİT alanına girdiğini doğrulayarak, “Oranın mülkiyeti İl Özel İdaresi'ne ait. Biz sadece kiracıyız. Kazı yapılan alanda benim işlettiğim bazı tesisler de yıkıldı.Daha sonra kazı yapılan alanın sınırı ayrıldı ve Kültür Turizm Bakanlığı kullanımına verildi. Sınır da bizim tesislerin başladığı yere kadar belirlendi. Benim doğrudan müdahil olduğum bir durum değil. Tasarruf tamamen devletin. Yıkılan yerler arasında benim de işlettiğim diğer tesisler ve idare binamız da mevcut. Ben bu tesisleri 1970'den beri kiracı olarak işletiyorum'' dedi.

Sarıkaya'daki tarihi Roma Kaplıca Hamamları, 1950'li yıllarda açık bulunuyordu. İleriki yıllarda buralara moloz dökülerek tarihi yapılar toprağa gömüldü.

Güncelleme Tarihi: 19 Mart 2020, 10:33

YORUM EKLE
YORUMLAR
Murat
Murat - 11 ay Önce

Sarıkaya kaplıcaları, bir kişiye değil Sarıkaya da esnaflık yapan tüm Sarıkaya halkına ekmek kapısıdır. Bu kasıtlı haber birilerinin kuyruk acısından kaynaklıdır. Kaplıcalar kapanır yada yıkılırsa, Sarıkaya Ekonomisi yıkılır.

SIRADAKİ HABER