Reyhanlı katliamı davası başladı

Yer yokluğu iddiasıyla yakınlarını yitiren aileler duruşma salonuna alınmadı...

Reyhanlı katliamı davası başladı

Hatay Reyhanlı’da 11 Mayıs 2013′te 53 kişinin yaşamını yitirdiği bombalı saldırılarla gerçekleşen katliamla ilgili davanın Adana Adliyesi’ndeki ilk duruşmasında aileler içeri alınmadı.

Tutuklu, tutuksuz, firari toplam 33 sanığın yargılandığı davada bugün yalnızca tutuklu sanıklar dinleniyor.

Ailelerin içeri alınmamasının yanı sıra pek çok usulün ihlal edildiği duruşmanın basından gizlendiği, adliye içinde de görevlilerin çevrede soru soranlara “KCK davası görülüyor” diye yanıltıcı yanıtlar vermek üzere tembihlendiği açığa çıktı.

'DAVA GİZLENİYOR'

Katliam’da yaşamını yitirenlerden Oğulcan Tuna’nın avukatı Deniz Özbilgin, yaptığı açıklamada salona geldiklerinde davanın basından gizlendiğini anladıklarını, tembihlendiği anlaşılan adliye görevlilerinin de davayı soranlara “KCK davası” diye yanıltıcı yanıt verdiklerini aktardı.

“Aileler içeri alınmadı, doğrudan sanık ifadelerine geçildi, usul yerle bir” diyen Özbilgin, duruşma tarihinin de kamuoyundan gizlenmeye çalışıldığını anladıklarını aktardı: “Twitter’dan geçtiğim mesajlar üzerine bazı avukat arkadaşlar benimle iletişime geçti. Sonra anladık ki yerel basına duruşma tarihi 12 Şubat olarak bildirilmiş. Kimi basın kuruluşları ve avukat örgütlerine de ‘duruşma 13 Şubat’ta’ diye yanıltıcı bilgi verilmiş.”

'ÖRGÜTLE İLGİLİ EN UFAK SORU YOK'

Özbilgin usulün yerle bir edildiğini ve sanıklara örgütle ilgili hiçbir soru sorulmamasının dikkat çektiğini aktardı: “Aileleri içeri almadılar. Avukatların, sanıkların adı yazılmadı. Kimlik tespiti yapılmadı. İddianame okunmadı. Doğrudan ifadeye geçildi. Adanalı avukat arkadaşlar da ‘ilk defa böyle bir şey görüyoruz’ diyorlar. Sanıklara soru sorulmuyor. Örgütle ilgili en ufak bir soru yok. Bomba nerde geldi, para nerden geldi, kim aldı, bunlar sorulmuyor.”

(Sendika.org)

Güncelleme Tarihi: 11 Şubat 2014, 13:37

Demokrat Haber’e Patreon'dan bağış yapabilirsiniz > > > > >

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER