Reuters: Türkiye, YPG mevzilerini tekrar bombalamaya başladı

TSK’nın, Suriye'nin kuzeyindeki YPG mevzilerini ikinci kez vurduğu belirtiliyor

Reuters: Türkiye, YPG mevzilerini tekrar bombalamaya başladı

İngiliz haber ajansı Reuters, Türkiye'nin Suriye'nin kuzeyindeki YPG mevzilerini yeniden vurduğunu duyurdu.

Suriye İnsan Hakları Gözlemevi de Türk Silahlı Kuvvetleri'nin Suriye'nin kuzeyindeki YPG mevzilerini bu sabah saatlerinde tekrar vurduğunu iddia etti.

TSK'nın ateşinde iki YPG militanının öldüğü de ileri sürüldü.

Türk Silahlı Kuvvetleri, dün sınıra 13 kilometre mesafede bulunan ve iki gün önce YPG’nin cihatçı gruplardan aldığı hava üssü ile çevresindeki mevzileri Kilis’te konuşlu topların ateşiyle vurmuştu.

Sputink’in haberine göre, Saldırıların YPG'nin birkaç gün önce El Nusra'nın elinden aldığı Minak Askeri Hava Üssü'ne yönelik olduğu belirtildi.

Demokratik Suriye Güçleri, dün yaptıkları açıklamayla Türkiye'nin kendilerine havan topu ve roketlerle saldırdığını duyurmuş ve aralarında YPG güçlerinin olmadığını belirterek, "Türkiye Azez'e bağlı 4 köyü havan toplarıyla vurdu. Saldırı sürüyor. Siviller yaralandı" ifadelerini kullanmıştı.

AFP'ye konuşan YPG sözcüsü de Halep'in kuzeyinde bulunan Minak Askeri Hava Üssü'ndeki hedeflerinin vurulduğunu belirtmişti.

ANHA’nın haberine göre,Ceyş El Suwar (Devrimciler Ordusu) Genel Komutanlığı, Türk devletinin açık bir şekilde çetelere destek verdiğini belirtti.

Türk ordusu bugün Efrîn’in Yazıbağı köyü sınırında bulunan karakoldan Ezaz’ın Maranaz ve Mınıh köyleri ile Efrîn’in Şêrawa ilçesine bağlı Mezreha köyüne obüs ve ağır silahlarla saldırdı. ANHA muhabirlerinin verdiği bilgilere göre, Türk ordusunun özellikle sivil yerleşim merkezlerini hedeflediği obüs saldırının saat 16.25 sularında başladığını ve hala devam ettiği belirttildi.

Konuya ilişkin resmi internet sitesinde bir açıklama yapan Ceyş El Suwar, Türk ordusunun Halep kırsalına yönelik düzenlediği saldırıları kınayarak şunlara yer verildi: “Bugün Türk ordusu obüslerle Ceyş El Suwar tarafından bir süre ence Türkiye destekli ve El Kaide bağlantılı çetelerden özgürleştirdiği Malkiyê ve Tinib köylerini bombalamıştır. Türk devletinin bu terörist grupları çetelere çıkarları temelinde verdiği destek tüm çıplaklığıyla ortadadır. Türkiye’nin Suriye halklarının devrimi ve esenliğini istemesi gibi bir derdi yoktur. Çünkü Suriye’deki devrimci güçlere karşı çetelere destek vermektedir.

Ceyş El Suwar açıklamasında devamla şunlar belirtildi: “Türkiye’den çete grupları dün ve bugün silahlarıyla birlikte El-Selamê sınır kapısından bölgeye gönderilmiştir. Türk devlerinin ‘Suriye halklarına destek veriyorum’ iddiası büyük bir yalan ve ayıptır. Çünkü bu çete grupları tüm dünyada Suriye halklarını katletmekle suçlanmaktadırlar. Yani türk devleti Suriye  halklarına destek amaçlı değil, Suriye devrimini boğmak suretiyle çeteleri bölgeye göndermektedir.”

Açıklamanın sonunda şunlar kaydedildi: “Türk devletinin saldırıları yalnızca Baas rejimin ve çete gruplarına hizmet anlamında gelir, bu da Suriye halklarına hizmet etmez. Şayet Türk  devletinin topraklarımızı işgal etmek gibi bir niyeti varsa, o zamanda biz halkımızı ve toprağımızı korumaya hazırız. Nasıl ki Baas rejimine ve çetelere direniyorsak türk devletinin de işgal girişimine karşı direniriz.

Maranaz ve Minih köyleri ve Minih köyündeki askeri havaalanı  11 şubatta (2 gün önce) Ceyş El Suwar (Devrimciler Ordusu) tarafından Ehrar El Şam ve Cephet El Nusra’nın elinden alınmıştı.

Güncelleme Tarihi: 14 Şubat 2016, 10:37
YORUM EKLE