Rehinelerin serbest bırakılması dünya basınına nasıl yansıdı?

Reuters ajansının haberinde yer alan bir ayrıntı da dikkat çekti...

Rehinelerin serbest bırakılması dünya basınına nasıl yansıdı?

Türkiye'nin Musul Başkonsolosluğu'nda kaçırılan 49 kişinin 101 gün sonra serbest bırakılmasını yabancı basın ajansları da 'acil' koduyla 06.30'dan itibaren Başbakan Davutoğlu'nun açıklamasıyla birlikte dünyaya duyuruldu. Reuters ise rehinelerin Suriye tarafındaki Tel Abyad kentinde serbest bırakıldıklarını aktardı.

Reuters ajansı, saat 06.30'da abonelerine geçtiği haberinde "Türkiye Başbakanı Ahmet Davutoğlu, Irak'ın kuzeyi Musul'da rehin alınan tüm Türk vatandaşlarının güvenli bir şekilde Türkiye'ye geri döndüğünü söyledi" ifadesine yer verdi. Associated Press ajansı da saat 07.00 sularında Davutoğlu'nun açıklamalarını referans göstererek rehinelerin serbest kalmasını "acil" koduyla duyurdu. AFP ajansı da acil koduyla geçtiği haberinde Başbakan Davutoğlu'nun "Vatandaşlarımızı bu Sabah ülkemize getirdik" sözlerine yer verdi.

REUTERS: TEL ABYAD'DA BIRAKILDILAR

Reuters ajansının haberinde yer alan bir ayrıntı da dikkat çekti. Ajans, güvenlik kaynaklarına dayanarak rehinelerin, IŞİD'in adeta merkezi konumundaki Rakka kentinden Akçakale'nin tam karşısındaki Tel Abyad'a götürüldüklerini ve burada serbest bırakıldıklarını aktardı.

ARADA 377 KİLOMETRE VAR

Rehinelerin kaçırıldıktan sonra serbest kalana kadar sekiz defa yer değiştirdikleri bildirilmişti. Rehineler bu sabah saatlerinde Akçakale'den Türkiye'ye giriş yaptılar. Rakka ve Tel Abyad ise IŞİD'in güçlü olduğu bölgeler. Rehinelerin kaçırıldığı Irak'ın Musul kentinin, Reuters'ın serbest bırakıldıklarını söylediği Tel Abyad'a uzaklığı ise 377 kilometre. Bu da rehinelerin, 101 gün boyunca uzunca bir mesafeyi kat ettiği anlamına geliyor.

BBC

Irak'ın kuzeyindeki Musul'da bulunan Türk Başkonsolosluğu'ndan IŞİD tarafından kaçırılan rehineler serbest bırakıldı ve Türkiye'ye döndü. Detaylar henüz belli değil ancak Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan bunun " detaylı ve gizli bir operasyon" olduğunu belirtti. Türkiye, rehinelerin güvenliği için IŞİD'e yönelik doğrudan bir askeri operasyona girmeyi reddetmişti.

CNN

IŞİD militanlarının 3 ay önce kaçırdığı 49 Türk rehine bugün serbest bırakıldı.Rehinelerin nasıl serbest kaldığı henüz belli olmazken, Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan resmi web sitesinden yaptığı açıklamada, Türk istihbarat servisine teşekkür etti.

GUARDİAN

Aralarında diplomatik çalışanların, çocukların ve özel güvenlik güçlerinin bulunduğu 49 kişi Irak'ın Musul kentinde 11 Haziran'da rehin alınmıştı. Türkiye, 49 rehinesinin IŞİD'in elinde bulunmasından dolayı açık bir şekilde IŞİD'e karşı ortak operasyon planından uzak durmuştu. ABD ise rehinelerini kurtarmak isteyen Türkiye'yi bu operasyona çok fazla zorlamamaya gayret etti.

DAİLY MİRROR

IŞİD'in elinde tuttuğu 50'ye yakın Türk rehine dün gece serbest bırakıldı. Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Türk istihbarat servisinin kurtarma operasyonuyla 49 rehineyi Türkiye'ye geri getirdiğini söyledi. Türk medyasına göre herhangi bir fidye ödenmedi. Aralarında Musul Başkonsolosu, çocuklar ve özel güvenlik güçlerinin de bulunduğu rehineler Şanlıurfa'ya oradan da başkent Ankara'ya getirildi.

DEUTSCHE WELLE

Türkiye Başbakanı haziran ayında IŞİD militanları tarafından Musul'da kaçırılan 49 rehinenin kurtarıldığını açıkladı. Rehineler arasında birkaç çocuk da bulunuyor. Başbakan Davutoğlu, operasyon hakkında detaylı bilgi vermezken, kurtarılan rehinelerin sağlığının iyi olduğunu söyledi.

'IRAK HÜKÜMETİNİN BİLGİSİ YOKTU'

Ajanslar, vakit ilerledikçe diğer yetkili ağızlardan gelen açıklamaları da abonelerine aktardı. Associated Press, Türk liderlerin rehinelerin nasıl serbest kaldıklarına dair sınırlı bilgi verdiğini söyledi. Ajans ayrıca Irak Ordu sözcüsü Korgeneral Kasım el Musavi'nin, Irak hükümetinin rehinelerin serbest bırakılması veya nerede tutuldukları, nerede serbest bırakıldıkları konusunda bilgi sahibi olmadığı şeklindeki ifadelerini aktardı. (Milliyet)

Güncelleme Tarihi: 21 Eylül 2014, 01:33

Demokrat Haber’e Patreon'dan bağış yapabilirsiniz > > > > >

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER