"Referandumdan çıkacak ‘Evet’, Türkiye’yi zayıflatabilir"

Mahçupyan'dan referandum yazısı

"Referandumdan çıkacak ‘Evet’, Türkiye’yi zayıflatabilir"

Karar Yazarı Etyen Mahçupyan, “Yönetilmesi giderek zorlaşacak olan ülkede, hükümet giderek daha fazla zor kullanma eğilimi gösterebilir ve tamiri zor toplumsal kırılmalar yaşanabilir. Kısacası referandumdan çıkacak ‘Evet’, Türkiye’yi güçlendirmek bir yana, aksine zayıflatabilir..." ifadelerini kullandı.

Mahçupyan'ın yazısının ilgili kısmı şöyle:

"Cumhurbaşkanlığı sisteminin yönetime katkısı ya olmayacak ya da çok cüzi kalacaktır. Ancak diğer iki unsur tam aksi yönde bir zaafiyetin kapıda olduğunu söylüyor. Ucu ucuna geçecek bir referandum sayesinde ‘aşırı' yetkilerle donanacak olan hükümet, meşruiyet sıkıntısı yaşayabilir ve ikna edemediği büyük bir toplumsal kesime zar zor kazanılmış çoğunluktan hareketle demokratik zaafiyeti olan bir yönetim dayatmak durumunda kalabilir.

Ayrıca yeni sistemin kabulü belirli ölçülerde laik/dindar şeklindeki kimliksel kırılmaya karşılık gelirken, muhafazakârlar içinde de ideolojik bir ayrışmanın tohumlarını atabilir. Böyle bir ortam Türkiye düşmanları için bulunmaz bir nimet olarak değerlendirilecektir… Yönetilmesi giderek zorlaşacak olan ülkede, hükümet giderek daha fazla zor kullanma eğilimi gösterebilir ve tamiri zor toplumsal kırılmalar yaşanabilir. Kısacası referandumdan çıkacak ‘Evet', Türkiye'yi güçlendirmek bir yana, aksine zayıflatabilir…"

Güncelleme Tarihi: 06 Nisan 2017, 23:21

Demokrat Haber’e Patreon'dan bağış yapabilirsiniz > > > > >


YORUM EKLE
YORUMLAR
ÖZGÜR
ÖZGÜR - 4 yıl Önce

akpartiye her seçimde oy verdim.ancak irak suriyedeki kürt olumsuz politikası yüzünden hayır vereceğim artık

SIRADAKİ HABER