'PYD, Türkiye’nin itirazlarına rağmen Cenevre’ye davet edildi'

Başbakan Ahmet Davutoğlu “PYD Suriye barış görüşmelerine katılamaz” açıklaması yapmıştı

'PYD, Türkiye’nin itirazlarına rağmen Cenevre’ye davet edildi'
Suriye’de siyasi geçiş sürecinin başlatılması için tarafları İsviçre’nin Cenevre kentinde bir araya getirecek görüşmelere, Türkiye’nin tüm itirazlarına rağmen PYD Eş Başkanı Salih Müslim de davet edildi.

Sputnik’in güvenilir kaynaklara dayandırdığı haberine göre, BM Suriye Özel Temsilcisi’nin yetkilendirdiği bir görevli, PYD Eş Başkanı Salih Müslim’i Cenevre görüşmesine davet etti.

Birleşmiş Milletler (BM) Suriye Özel Temsilcisi Staffan De Mistura’nın yetkilendirdiği bir görevli ile Salih Müslim, Belçika’nın başkenti Brüksel’de bir araya geldi. 

Sözcü, yapılan görüşmede PYD Eş Başkanı Salih Müslim’e daveti iletti. Kaynaklar, PYD’nin davet edilmesi üzerine Ankara yönetiminin PYD’nin katılmaması yönündeki girişimlerinin arttığını, bu nedenle her an bir değişiklik yaşanabileceğini bildirdi. 

PYD Eş Başkanı Salih Müslim'in yanı sıra, Suriye Muhalif ve Devrimci Güçler Koalisyonu (SMDK) Üyesi Fuad Eliko, Hekim Beştar, Demokratik Suriye Meclisi Eş Başkanları Heysem Menna ile İlham Ehmed de Cenevre görüşmelerine katılmak üzere davet edildi.

'DAVUTOĞLU ''KATILAMAZLAR'' DEMİŞTİ'

İsviçre’nin Davos kentinde, Dünya Ekonomik Forumu’nda bir konuşma yapan Başbakan Ahmet Davutoğlu, Rusya’nın da dâhil olduğu bazı çevrelerin, Suriye yönetimiyle barış görüşmelerine katılacak muhalefete YPG gibi örgütleri katarak süreci baltalamaya çalıştıklarını ileri sürmüştü. Davutoğlu, İngiliz medya kuruluşlarının temsilcileriyle yaptığı görüşmede ise “PYD barış görüşmelerine katılamaz, çünkü Esad rejiminin suç ortağı” demişti.

(Kaynak: Sputnik)
Güncelleme Tarihi: 22 Ocak 2016, 20:53
YORUM EKLE
YORUMLAR
mehmet
mehmet - 2 yıl Önce

ey davutoğlu onun bunun işine karışacağına ülkende gerçek başbakanlık yap her kesimi kucakla

amedli
amedli - 2 yıl Önce

davutoğlu hani pyd katılamaz demiştin çava bu ben senin yerine olsam hem istifa hem intihar ederim unutma insanlar onuru için yaşar ama insanlaaaar

ömer
ömer - 2 yıl Önce

Ac ab pyd butplantiya katilirsa davotoglu asl und katilabilirdemi dieyecek afedersiniz Birz tükürdügünü yalamis olmazmi haydi hayirlis diyelim

Azad
Azad - 2 yıl Önce

Tam yerinde iyi bir haber simdi davutoglu da mal gibi olanlara Baksin turkiyeni dis plitikasi Ayni 1928 yilin daki amerikan borsasi gibi tamamen dibe vurmus iflas etmis durmada

dimitri
dimitri - 2 yıl Önce

bati kürdistanin haklari gaspettirilemez isidden nasi korunduk

Dersimli
Dersimli - 2 yıl Önce

Dovut-evladı'mı karar verecekmiş? Hala hala, e bize böyle bir bilgi gelmedi!

Ferhat
Ferhat - 2 yıl Önce

It Urur kervan yurur Kurtler yollarina devam edecek it urumesi Kervani durduramaz

Mahmud é Saré
Mahmud é Saré - 2 yıl Önce

Keskin sirke küpüne zarar