PYD: Türkiye ateşkesi ihlal etti

Rusya’nın başkenti Moskova’daki Rojava temsilciliğinden Rodi Osman, Türk birliklerinin PYD kontrolünde olan Tel Abyad’a ateş açtığını söyledi

PYD: Türkiye ateşkesi ihlal etti

İnterfax haber ajansına konuşan Osman, “BM Güvenlik Konseyi’nin (Suriye’de ateşkes öngören) 2268 numaralı kararını ilk olarak Türkiye ihlal etti. Bu ülkenin güçleri Tel Abyad’a ateş açtı” dedi.

Sputnik’te yer alan habere göre, Osman ayrıca cuma gecesi 55 IŞİD militanının Türkiye’den Suriye’ye geçiş yaptığını ve bu kişilerin Tel Abyad’a yönelik saldırılara katıldığını söyledi.

Diğer taraftan Osman, ‘organize’ olarak tanımladığı bu saldırıların Erdoğan’ın ve hükümetinin Suriye krizinin çözümünden yana olmadığını gösteren bir mesaj’ olarak niteledi.

YPG: TÜRKİYE’DEN GELDİLER

Daha önce IŞİD’in Türkiye sınırı yakınında olan Tel Abyad ve Suluk kentlerine saldırı düzenlediği haberleri gelmişti. Reuters’e konuşan YPG sözcüsü Redur Halil de saldırganlarının bazılarının Türkiye sınırından ‘sızdığını’ söylemişti.

PYD Tel Abyad sorumlusu Ömer Eluş da bazı IŞİD üyelerinin Türkiye’den Tel Abyad’a girip saldırı düzenlediğini belirterek, “Türkiye onlara yolu açmış, yardım etmiş” ifadelerini kullanmıştı.

Ayrıca Türkiye Başbakanı Ahmet Davutoğlu da Türkiye’ye yönelik güvenlik tehdidi olması halinde ateşkesin kendileri için ‘bağlayıcı olmayacağını’ söylemişti.

Güncelleme Tarihi: 28 Şubat 2016, 11:19
YORUM EKLE