PSAKD: Baydemir'e fezleke Alevilere yapılmış bir hakarettir

"AKP'nin Alevilere dönük bakış açısını gözler önüne seren bir fezlekedir"

PSAKD: Baydemir'e fezleke Alevilere yapılmış bir hakarettir

Pir Sultan Abdal Kültür Derneği (PSAKD) Genel Başkanı Gani Kaplan, derneklerine cemevi yeri tahsis eden HDP'li Osman Baydemir hakkında hazırlanan fezlekeye tepki gösterdi.

Kaplan, "2 Temmuz öncesi inkar bir kez daha tescil edildi. Bu fezleke Alevilere yapılmış bir hakarettir. AKP'nin Alevilere dönük bakış açısını gözler önüne seren bir fezlekedir" ifadelerini kullandı.

HDP Urfa Milletvekili Osman Baydemir hakkında Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Başkanı olduğu dönemde Pir Sultan Abdal Kültür Derneği'ne (PSAKD) cemevi olarak yer tahsis ettiği için fezleke hazırlandı.

Baydemir hakkında hazırlanan fezlekede "laikliğe aykırı" denilirken, gerekçe olarak ise tahsis protokolünde geçen "Bu protokolün uygulanması sırasında ortaya çıkacak uyuşmazlıklar öncelikle taraflarca Alevi inancının gereği olarak Cem'e gidilerek diyalogla çözülecektir” hükmü gösterildi.

PSAKD Genel Başkanı Gani Kaplan, devletin Diyanet İşleri Kurumu ve belediyeler aracılığı ile camilere para aktardığını bildiklerini belirterek, "Diyanet'in bütçesi birçok bakanlığın bütçesinden fazla. Alevilerin ise devletin verdiği arsa üzerine yapılan bir cemevi yok. Aleviler bu ihtiyacını belediyeler aracılığıyla gideriyordu. Diğer belediyelerin yaptığının bir benzerini yaptı Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi. Yasalara aykırı bir durum görmüyoruz" dedi.

Kaplan fezlekeye, "AKP'nin Alevilere dönük bakış açısını gözler önüne seren bir fezlekedir" diyerek tepki gösterdi.

'2 TEMMUZ ÖNCESİ İNKAR TESCİL EDİLDİ'

Yakında 2 Temmuz anmaları olacağını hatırlatan Kaplan, şöyle dedi:

"Her 2 Temmuz anması öncesi bir şekilde Aleviler gündeme getiriliyor. Geçen yıl da güvenlik ve tehdit üzerinden 2 Temmuz öncesi gündeme Aleviler getirilmişti. 2 Temmuz öncesi Alevilerin tartıştırılmasını doğru bulmuyoruz. Alevilerin inkar edilmesi bir kez daha 2 Temmuz öncesi tescil edildi."

'FEZLEKE ALEVİLERE YAPILMIŞ BİR HAKARETTİR'

Kaplan, fezlekedeki "laiklik ilkesine aykırı" şeklindeki gerekçenin de abesle iştigal olduğunu söyledi.

Alevilerin hiç bir zaman laiklik karşıtı bir eylemde bulunmadığını belirten Kaplan, "Alevilerin kırmızı çizgisi laikliktir. Cemevlerini laiklik karşıtı göstermek inanca saygısızlıktır. İnkar politikası sürüyor. Bu hükümetin laiklik konusunda ne kadar hassas olduğunu biliyoruz. Laikliğin neresinde durduklarını biliyoruz. Ana okullarına kadar dini getireceksin, sınıflara temsili Kabe koyacaksın sonra da cemevilerini laiklik karşıtı olarak göstereceksin. Bu fezleke Alevilere yapılmış bir hakarettir" ifadelerini kullandı.

BAYDEMİR'İ ZİYARET EDECEĞİZ

Kaplan, HDP'li Baydemir'in yanında olduklarını ve kendisini en kısa sürede ziyaret edeceklerini belirterek, "Bu fezlekenin geri çekilmesi için elimizden geleni yapacağız" diye konuştu.

(Kaynak: Dihaber)

Güncelleme Tarihi: 13 Haziran 2017, 14:24

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER