Prof. Dr. Vedat Bulut: Türkiye, aşının alımı için şimdiden sıraya girmeli

TTB Genel Sekreteri Prof. Dr. Vedat Bulut, aşı için ön alım yapılabileceğini söyledi

Prof. Dr. Vedat Bulut: Türkiye, aşının alımı için şimdiden sıraya girmeli

ABD merkezli Pfizer ile Almanya merkezli BioNTech şirketinin beraber hazırladığı ve Türkiye’de faz 3 çalışmaları süren Koronavirüs aşısının yüzde 90 başarıya ulaştığı açıklandı. Söz konusun aşıyla ilgili ülkeler sipariş sırasına girerken, ABD 100 milyon doz, Avrupa Birliği ise 300 milyon doz satın alacağını duyurdu.

TTB Genel Sekreteri Prof. Dr. Vedat Bulut, aşı için ön alım yapılabileceğini belirterek, “Diğer ülkeler bunu yaptı. Türkiye’nin de bu aşamada sıraya girmesinde yarar var. Aksi takdirde zengin ülkeler alır diğerleri alamaz” dedi.

'1 MİLYON 800 BİN DOZ YETERLİ OLMAZ'

Sarp Sağkal'ın Cumhuriyet'te yer alan habere göre, aşının kişilere 2 doz verildiğine dikkat çeken Bulut, “Eğer 40 milyon kişiyi riskli kabul edersek 80 milyon aşıya ihtiyaç olacak. Toplumsal bağışıklık elde edilebilmesi için şimdiden anlaşma olması lazım. 1 milyon 800 bin doz yeterli olmaz. Bu aşıda da miktarın risk gruplarına göre belirlenerek alınması lazım. Bir ön protokolle şimdiden en az 40-50 milyon doz için sıraya girilmesi gerekiyor. Ön anlaşmalarda bir para ödenmesi gerekmiyor” dedi.

Güncelleme Tarihi: 11 Kasım 2020, 13:48

Demokrat Haber’e Patreon'dan bağış yapabilirsiniz > > > > >


YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER