Poşet üreticisi de olan AKP'li Balta: Amacımıza ulaştık

AKP'li Balta, yaptığı açıklamada tüketicilere yönelik uyarılarda bulundu

Poşet üreticisi de olan AKP'li Balta: Amacımıza ulaştık

Plastik poşetlerin 25 kuruştan satılmasına yönelik yasanın mimarlarından olan TBMM Çevre Komisyonu Başkanı, AKP Trabzon Milletvekili Muhammet Balta, “Atık miktarını azaltmak siyaset üstüdür" dedi. "Türkiye’nin her yerinde poşet konuşuluyor" diyen Balta, "Amacımıza ulaştık” ifadesini kullandı.

Balta, Milliyet’ten Bahar Atakan'a yaptığı açıklamada tüketicilere yönelik uyarılarda bulundu. Balta, “Aksaklık varsa, vatandaşın bunu ihbar etmesi lazım” dedi. Balta, “Ülkemizin her noktası cennet, buraları gelecek nesillere bozmadan, tahrip etmeden bırakmak, devretmek istiyoruz” ifadesini kullandı. Aynı zamanda poşet üreticisi olan Balta, özetle şunları kaydetti:

2023 HEDEFİ: Türkiye’de 1 kişi yılda 440-500 poşet tüketiyor. Herkesin hayatında poşet var. Bunu 2019’da 90, 2023’te 40’a düşürmek istiyoruz. Neden 25 kuruş oldu? Daha fazla da olabilirdi. Amacımız toplumdan, milletten para almak değil. 25 kuruşun anlamı şu: ‘Biz atık miktarını nasıl azaltabiliriz.’ Şu anda poşet her yerde konuşuluyorsa, gündem oluyorsa amacımıza ulaştık. Poşetin altını diken, yıkayıp ütüleyen insanlar gördüm.

‘SIFIR ATIK’A TEŞVİK: 25 kuruşun, 15 kuruşu Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’na gidecek. Bu paralar belediyelerin çevresel projelerine aktarılacak, bisiklet yollarının yapımında kullanılacak. Poşetlerin parası, fişlerde var. ‘Nasıl takip edeceğiz’ sorusunun yanıtı var. Plastik poşeti ücretsiz veren işletmelere depo alanı hariç kapalı satış alanın her metrekaresi için 10 TL para cezası verilecek. Vatandaşın şikayeti üzerine harekete geçilebilecek. Aksaklık varsa, vatandaşın bunu ihbar etmesi lazım. Plastik kullanımını ve israfı azaltmak istiyoruz. Çevreyi kirletmemek için bu kanunu çıkarttık. Atığın miktarı azalacak. Sıfır atık yönetim sistemini kuranlara teşvik verilecek.

KİRLETEN ÖDER: 2021’den itibaren depozito uygulaması zorunlu olacak. Lastik, pil, madeni yağ, elektrikli ve elektronik eşyalar, plastik ambalajlardan, metal ve kompozit ambalajlardan geri kazanım katılım payı alınacak. Kirleten öder... Atık miktarlarını azaltmak siyaset üstüdür. Daha temiz Türkiye için milletimizin desteğini bekliyoruz.

15 MİKRON UYARISI: Poşetin tamamen yasaklanmasını isteyenler var. Ekmek reyonunda veya gıdaların hijyeninin sağlanması için kullanılan, 15 mikron ve onun altındaki poşetler için ödeme yapılmayacak. Yeniliklere karşı direnç gösteriyoruz. Kasaya gidince, ‘10 tane de ver evde çöp poşeti kullanayım’ deniyordu. Şimdi 1 veya 3 poşete her şeyi sığdırmaya çalışılacak. Mağaza ve marketler, birçok defa kullanılacak alternatif taşıma ürünlerin geliştirmek durumunda. Poşetlerin logolu olması veya olmaması, 25 kuruşun alınmayacağı anlamına gelmez. Amaç poşet kullanımında sayıyı ve kullanılan plastik miktarını azaltmak.

HAYVAN HAKLARI YASASI: Hayvan haklarıyla alakalı çalışmalarımız sürüyor. Özellikle tecavüz, öldürme, işkence... Bir kanun teklifi daha gelmedi. Ocak içinde, olmazsa şubatta muhakkak... Cumhurbaşkanımızın talimatıdır. Bu çerçevede çalışıyoruz. Bilim adamı, veteriner hekim, akademisyen, hukukçu, hayvan haklarıyla alakalı STK’ları, tarafları dinliyoruz. Hayvanların rahatça yaşayabilecekleri ortamı devlet olarak sunmamız lazım. Zihniyet değişikliği oluşturmak lazım. Bunun tartışılması lazım. Tartışmadan zarar gelmiyor.

Güncelleme Tarihi: 05 Ocak 2019, 10:43

Demokrat Haber’e Patreon'dan bağış yapabilirsiniz > > > > >

YORUM EKLE
YORUMLAR
Fevzi CENGİZ
Fevzi CENGİZ - 2 yıl Önce

Bence yanlış.atik önlemek istiyorsanız 1 kullanılmamış poset getirene 25 krş odeyin

Mehmet Gül
Mehmet Gül - 2 yıl Önce

Marketlerde ve alış veriş marketlerinde alış veriş yapan tüketicilerden poşet başına 25.kuruş kesilmesi bununla ilgili yasanın 1.ocak 2019.tarihinde yürürlüğe girmesi yasayı çıkartanlar yasayı şöyle savunuyorlar vatandaşlar marketlerden alış veriş yaptıklarında marketten aldıkları ürünleri plastik poşetlere bırakıyorlar daha sonra kullandıkları plastik poşetleri gelişi güzel çevreye atıyorlar çevreye atılan plastik atıklar çevreyi kirletiyor yasanın çıkartılmasından maksat çevre kirliliğini önlemek yasayı savunanların iddası bu yönde idari olarak bağlı bulunduğum ilçede iki şok market üç ayüzbir iki bim üç adette misaş olmak üzere toplamda yazar kasalı on market bulunmaktadır bunun dışında 30.bin nüfuslu ilçede 100.ün üzerinde şahıslara ait market manav fırın ve mahalle bakkalı bulunmaktadır ilçemizde her yüz tüketiciden 20.si çok ortaklı avm lerden alış veriş yapıyor tüketicilerin yüzde 80.ise mahalle marketlerinden mahalle bakkallarından mahalle manavlarından mahalle fırınlarından mahalle manifaturacılarından alış veriş yapıyor yukarıda saydıklarım müşterilerine aldıkları mal karşılığında alış veriş fişi vermiyor yukarıda ismini verdiğim işyerlerinden ürün satın alan müşteriler aldıkları ürün tutarında alış veriş fişi istemedikleri gibi aldıkları ürünleri plastik poşetlere koyarak evlerine götürüyorlar çevre ve şehircilik bakanlığı konuşuyor laf ebeliği yapıyor ülkemiz genelindeyüz binlerce mahalle bakkalı yüzbinlerce şahısların işlettiği market fırın hazırgiyim mağazasimanav bulunmaktadır buralardan milyonlarca vatandaş alış veriş yapmaktadır aldıkları ürünleri plastik poşetlere bırakarak evlerine götürmekteler çevre ve şehircilik Bakanı diyorki efendim yasanın yürürlüğe girdiği yılın birinci gününden itibaren plastik poşet kullanımı yüzde elli azaldı kesinlikle söylediği doğru değildir

Murat
Murat - 2 yıl Önce

Eğer bende bundan sonra çevreye ne buldum atmzsam namerdim

SIRADAKİ HABER