Polis'ten Taksim Meydanı'na müdahale

Günün ilk saatlerinde, Çevik Kuvvet ekipleri meydana girdi.

Polis'ten Taksim Meydanı'na müdahale

Polis, ‘barikatları kaldırmak amacıyla’ diyerek Taksim Meydanı'na girdi. Alandakilere tazyikli su ve biber gazıyla müdahale edilirken, Gezi Parkı'na girilmeyeceği yönünde anonslar yapıldı.

Taksim Meydanı'na yönelik polis müdahalesi geldi.

Gezi Parkı eylemlerinin 15. gününün ilk saatlerinde, Çevik Kuvvet ekipleri meydana girdi.

Polis anonslarında, AKM'nin önü ve anıt çevresinde düzeni sağlamak amacıyla müdahale edildiği belirtilirken, İstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu da bir açıklama yaptı.

Mutlu, Twitter üzerinden paylaştığı mesajlarında, "Gayemiz, Atatürk Heykeli, Atatürk Kültür Merkezi ve alan üzerindeki pankart ve resimleri kaldırmaktan ibarettir. Başka bir amacımız yoktur. Sizlere, Gezi Parkı'na ve Taksim'e dokunulmayacağını bir kez daha kesinlikle ifade ediyorum" dedi.

VALİLİK'TEN AÇIKLAMA

"Gezi Parkı’nda çevreci bir sahiplenme ile başlamış olan gösterilerin, bilahare ulaşmış olduğu nokta bütün milletimizin derin kaygı ve üzüntülerine neden olmuştur.

Bu kapsamda; Gezi Parkı’nda ve Taksim’de, ağırlıklı olarak geceleri toplanmalar sürmektedir.

Mevcut durumun; demokratik tutum ve davranışlarla sürdürülmesinde hiçbir engel, kısıtlama söz konusu değildir. Ancak, özellikle Atatürk Anıtı’mız ile Atatürk Kültür Merkezi binasını tamamen örten farklı döviz, pankart, afiş, flama ve resimler görünüm olarak toplumsal tepkilere, ciddi eleştirilere ve hoşgörü hudutlarını zorlayan tutumlara sebebiyet vermektedir.

Bu olumsuzlukların yanı sıra, bir kamu binası olan Atatürk Kültür Merkezi adeta işgal altında gibi bir görünüme büründürülmektedir. Bu durum, binanın inşaat mahalli olması nedeniyle buraya zaman zaman giren göstericiler açısından çökme ve düşme risklerini de beraberinde getirmektedir.

Bu münasebetle; ülkemizin imajını dünya kamuoyunda da olumsuz etkileyen, toplumumuzda tepkilere sebebiyet veren, aynı zamanda gezi parkında bulunanların da mesaj ve gayesiyle aslında uyuşmayan, hatta çelişen bu görüntülerin kaldırılmasına karar verilmiştir.

Bu nedenle; Bu sabah saat 08.00’dan itibaren güvenlik birimlerimiz sadece bu pankart, döviz ve resimlerin kaldırılmasına yönelik bir çalışma yapacaklardır. Bu çalışmanın Gezi Parkı’na ve Taksim’e yönelik bir boyutu kesinlikle yoktur. Gezi Parkı ve Taksim’de bulunan hiçbir kişi veya gruba yönelik bir faaliyet söz konusu olmayacaktır.”

Güncelleme Tarihi: 12 Haziran 2013, 17:25
YORUM EKLE