Polisten Hakkarili gence: Bir daha Edirne’ye gelirsen kafana sıkarız

Hakkarili Ozan Okur, Edirne otogarında polisler tarafından darp edildiğini söyledi

Polisten Hakkarili gence: Bir daha Edirne’ye gelirsen kafana sıkarız

Adana’da yaşayan ailesini ziyaret etmek üzere 20 Eylül’de Edirne Otogarı’na giden 18 yaşındaki Hakkarili Ozan Okur, burada kendisini alıkoyan polislerce darp edilip biletini, cep telefonunu ve cebindeki 500 TL’nin gasp edildiğini söyledi. Maruz kaldığı şiddet nedeniyle çenesi iki yerden kırılıp, ameliyat olan Okur, İnsan Hakları Derneği’ne (İHD) başvurdu. Ozan, polisler hakkında Adana Cumhuriyet Başsavcılığı’na da suç duyurusunda bulundu.

‘SANA BİR KÜRT GETİRDİM…’

Mezopotamaya Ajansı'nda yer alan habere göre, yaşadığı olayı anlatan Okur, Edirne Otogarı’nda otobüs saatini beklemeye başladığını, o sırada tanışıp sohbet ettiği diğer yolculara Hakkarili olduğunu söyledikten bir süre sonra sivil bir polisin yanına geldiğini söyledi. Polis “Bizim diğer arkadaş da Hakkarili. Bilet saatine daha çok var. Soğuk burası gel bir çay iç, sohbet ederiz” diyerek kendisini polis noktasına götürdüğünü ifade eden Okur, sonrasında yaşananları şöyle anlattı: “İçeriye girdiğimiz anda konuştuğum polis, odadaki diğer polise ‘Sana bir Kürt getirdim’ diyerek birden enseme yumruk atıp, küfür etti. Ayaklarının üzerine düştüğüm diğer polis, ‘Ne işin var lan burada’ diyerek küfürler savurdu. Beni yerden kaldırdı ve çeneme yumruk attı. Bu sırada ağzımdan ve burnumdan kanlar akmaya başladı.”

Okur, burada yaşadığı olayı anlatırken aynı zamanda gasp edildiğini de anlattı: “Sonrasında üstümü aramaya başlayıp, ceplerimi karıştırdılar. Ne var ne yoksa çıkardılar. Cebimdeki 500 TL’ye ve biletime el koydular. Pantolonumu da dizime kadar indirip, arama yaptılar. Telefonumu karıştırdılar. Annemin, yengemin ve ablamın fotoğraflarını görünce ‘Bu güzel kadınmış, bu iş görür mü?’ deyip, alay ettiler. Bunun üzerine kaçıp gitmek için kapıya doğru hamle yaptım. Bu sırada ‘koşun, yardım edin, beni öldürecekler’ diyerek dışardaki taksicilere seslendim. Ancak polislerden biri beni kapüşonumdan tutarak tekrardan içeriye aldı. Taksicilerin hareketlendiğini görünce polislerden biri gelmelerini engellemek için çıkıp taksicilerin yanına gitti.”

‘BU KÜRT BURAYA GELMİŞ’

Polislerin daha sonra kendisine giysileri ile odadaki kanı temizlettiklerini söyleyen Okur, sesini duyan taksicilerin dışarıdaki diğer polislere söylemesi üzerine içeriye resmi kıyafetli iki polisin daha geldiğini kaydetti. Okur, resmi polislerin ‘Ne yapmış bu?’ diye sorması üzerine içeridekilerin “Bu Kürt buraya gelmiş, ne işi varsa buralarda, burayı da karıştıracaklar bunlar” dediğini aktardı. Sonrasında tüm polislerin “Git buradan, bir daha buraya gelirsen kafana sıkarız” deyip, küfür ederek kendisini dışarı attığını belirten Okur, uzaklaştıktan bir süre sonra cep telefonu, parası ve otobüs biletini almak için yeniden yanlarına döndüğü polislerin, “Sen hala burada mısın lan Kürt, git buradan” diyerek uzaklaştırdığını belirtti.

Bir taksicinin telefonundan ailesini arayıp, para istedikten sonra Adana’ya dönebildiğini anlatan Okur, çenesi kırıldığı için burada ameliyat olduğunu söyledi. Irkçılık ve her türlü hakarete maruz kalıp darp edildiğini ifade eden Okur, haklarında suç duyurusunda bulunduğu polislerin yargılanıp, cezalandırılmasını istiyor.

Güncelleme Tarihi: 25 Ekim 2019, 21:50

YORUM EKLE
YORUMLAR
Metin Sarıkaya
Metin Sarıkaya - 1 yıl Önce

Bunlar doğru olsa bile çocuk hiçbir tanık gösteremeyecek, polisler de ceza almayacak. Ancak Kürtlerin bir huyu vardır, o polisleri saptayıp uzun zaman unutmazlar. Sıra polislere de gelir, doğuya tayin olduklarında bu kez Kürtler aynısını onlara yaparlar. Mhp' kiler güçlü oldukları yerlerde hdp' ye şube açtırtmıyorlar, ama MHP kendisi de doğuda birçok yerde şube açamıyor. Polisler tahminim azılı Kürt düşmanlığı taşıyan mhp' lilerdir. Dünya böyle nasıl davranırsan öyle karşılık görürsün. Bu polislere de aslında bölücü demek lazım. Her kürdün Edirneye gitmesi serbesttir, polisin işi Kürt olması değil, şüpheli biriyse onu yakalamaktır. Bir polis tanıdık vardı, Hakkari'de çok Kürt kellesi aldım diye övünüyordu. Tayini Bursa'ya çıkınca ta orada bile bulup bu polisi öldürdüler. Bunlar olmaması gereken şeyler. Irkçılık karşıt ırkçılığa neden olur. Doğada var olan herşey kendi karşıtını yaratır.

DEMOKRATHABER editorune cagri
DEMOKRATHABER editorune cagri - 1 yıl Önce

Toplumsal onemi cok yuksek boylesine bir habari uzun bir sure DEMKRATHBER'in on sayfasinda uzun bir sure tutulursa buyuk etki saglar.
----------------------------
Hurmetler, selamlar, ve saygilar

anti-Anadolu ırkçı muhacir Trakya
anti-Anadolu ırkçı muhacir Trakya - 1 yıl Önce

Tıpkı Ege gibi, bu Trakya'nın çoğunluğu dönme gavur kırıntısı,çakma Türk Balkan muhacir .... Bunlardan hak, hukuk ve saygı görmek için onlar gibi çakma Türk olmak zorundasınız ... Anadolu onlara göre "Kırolarla karıştığı için Türk değildir..."
Mesela ben Orta Anadolu'lu öz be öz bir Türk vatandaşıyım, ve yıllar önce Tekirdağ'da fabrikada çalışırken yanımdaki Urfalı Kürt iş arkadaşım bu çakma Türk halkın saldırısına uğradı ... Arkadaşımı ellerinden kurtarmaya çalışırken bana da "senin de bu Kıro'dan farkın yok ! Defol gidin burdan !" şeklinde hakaretler savurup beni de tehdit ettiler ...
Polis olay yerine geldiğinde saldırganları değil, bizi suçlu buldu ...
Türkiye bu ırkçı Atatürkçü/Kemalist faşist Balkan muhacir çakma Türk azınlık egemenlerin siyasi ve ekonomik tekelinden kurtulduğu zaman Kürt sorunu çözülür ... ve Anadolu da sanayiileşip gelişir, refah ve huzura kavuşur.

TC, Kurtler ve Balkan muhacirler
TC, Kurtler ve Balkan muhacirler - 1 yıl Önce

Dikkat ederseniz boyle saldirilar genelde ırkçı çakma Türk Balkan muhacir egemen azınlık toplumun cogunlukta oldugu Ege ve Trakya cografayasinda meydana geliyor ...
Yillar once bizzat kendim buna benzer bir olaya Tekirdag'da sahit oldum ....
Hatta bu konuda ABD'de sosyoloji dersleri veren Prof Mücahit BiLiCİ bilimsel bir yazi kaleme aldı ... Prof BiLiCi'nin makalesi okunursa olay çok daha iyi anlaşılır ...
"İki Türkiye ve Cumhurbaşkanlığı Seçimi" başlığıyla
Yeni Şafak'ta yıllar önce yayınlanan Prof BiLiCİ'nin bilimsel analiz yazısına ulaşmak için su link'e girin:
https://m.yenisafak.com/yerel/iki-turkiye-ve-cumhurbaskanligi-secimi-36163

SIRADAKİ HABER