Polislerin 'çivili sopa' dayağı 'basit yaralama' olarak geçti

Antalya gezi parkı eylemlerinde otoparka sığınan gençlerin polislerce dövülmesi kameralara yansımıştı

Polislerin 'çivili sopa' dayağı 'basit yaralama' olarak geçti

Antalya Gezi parkı eylemlerinde, polis saldırısından kaçarak otoparka saklanan ve buraya gelen polislerce darp edildikleri kamera görüntüleriyle açığa çıkan 3 gence yönelik yapılan işkenceyle ilgili iddianame hazırlandı.

İddianamede, polislerin eylemi, kamera kayıtlarındaki darp görüntülerine ve adli tıp raporunda “çivili sopa” izleri görülmesine karşılık, “basit yaralama” olarak nitelendirilirken, polislere 3 genç için ayrı ayrı ceza istenmesi yerine hangi polis kime vurduysa buna göre ceza talebinde bulunuldu.

Gökçer Tahincioğlu’nun Milliyet'te yer alan haberine göre Antalya'da yaşanan olayla ilgili kamera görüntüleri kamuoyuna yansımış ve otoparka saklanan 3 gencin çok sayıda polis tarafından gözaltına alınmadan önce darp edilmeleri büyük tepki çekmişti. 3 gencin darp edilmesine ilişkin iddianame tamamlandı. Savcı Mehmet Uğur iddianamede, mağdurların otopark içerisine kaçıp saklandıklarını ve buraya gelen polislerce biber gazı sıkıldıktan sonra darp edildiklerini aktardı. İddianamede, 10 sanık polisin şahıslara zor kullanma yetkisi dışında etkili eylemde bulundukları vurgulandı. İddianamede, çocukların olaydan sonra şikâyetçi olmadıkları da ifade edildi.

3 mağdurdaki dayak ve bir bölümü çivili sopa izi olduğu değerlendirilen izlerin adli tıp raporuna yansımasına, kamera kayıtlarında gençlerin darp edildiklerinin görülmesine karşılık, iddianamede, polislerin işkence yerine “basit yaralama” suçundan yargılanmaları istendi.

TCK’da bu suça, en fazla 1,5 yıldan 4,5 yıla kadar hapis öngörülüyor. Sanık polislerin bir bölümü için üst sınırdan ceza istenirken, bir bölümü için sadece 1 yıldan 3 yıla kadar hapis isteminde bulunuldu. İddianamede 3 genç için ayrı ayrı ceza istenmesi gerekirken, polislere kime kaç kere vurduğu hesaplanarak ceza istendi.

Bazı polislere bir genç, bazı polislere iki genç için ceza isteminde bulunuldu. İşkence suçundan açılması halinde ise sanıklara en az 12 yıl hapis cezası istenebilecekti. Bu ceza çok daha fazla artırılabilecekti.

Güncelleme Tarihi: 07 Mayıs 2014, 00:08
YORUM EKLE