Pekcan, başka bir kuruma 14 liraya verdiği dezenfektanı bakanlığa 2.5 katına satmış

Skandalın ardından Ticaret Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, satış için “Piyasa fiyatlarından oldukça aşağıda, usulüne uygun biçimde gerçekleştirilmiştir” ifadeleriyle söz konusu işlem itiraf edilmişti.

Pekcan, başka bir kuruma 14 liraya verdiği dezenfektanı bakanlığa 2.5 katına satmış

Eski Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan ve eşi Hasan Pekcan'a ait olan Nanoksia Biyoteknoloji Şirketi'nin, Ticaret Bakanlığı'nın yanı sıra, Türk Hava Yolları'nın (THY) yüzde 50 ortak olduğu Turkish Ground Service (TGS) Yer Hizmetleri Anonim Şirketi'ne 217 bin TL'lik dezenfektan sattığı ortaya çıktı. TGS, dezenfektanın litresi için 14.35 TL ödedi. Oysa ki Pekcan'ın şirketi, dezenfektanın litresini Ticaret Bakanlığı'na 35 TL'ye pazarlamıştı. Bu, devletin ortak olduğu özel kuruluşa verdikleri fiyatın 2.5 katına tekabül ediyor. Bu arada bir litrelik dezenfektanın, ambalajı dahil 3 TL'ye mal edildiği belirtiliyor.

‘PRESTİJ İÇİN YÜKSEK İNDİRİM YAPILDI’

Nanoksia şirketiyle ilgili bilgilere her gün bir yenisi ekleniyor. Sözcü’den İsmail Saymaz’ın haberine göre şirket dezenfektanı sadece Ticaret Bakanlığı'na satmadı. TGS Yer Hizmetleri Anonim Şirketi de Nanoksia'dan dezenfektan satın aldı. Bu satış işlemi Ocak 2021'de gerçekleşti. TGS, Nanoksia'dan litresi 14.35 liraya, toplam 217 bin TL'lik dezenfektan aldı. TGS yetkilileri, “Biz dezenfektanı bayi fiyatının altında aldık. Bir aracı firma ile değil, doğrudan şirketle muhatap olduk. Şirketler prestij için yüksek indirimler yapabiliyor” dedi.

Skandalın ardından Ticaret Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, satış için “Piyasa fiyatlarından oldukça aşağıda, usulüne uygun biçimde gerçekleştirilmiştir” ifadeleriyle söz konusu işlem itiraf edilmişti. Nanoksia'nın Sanayi ve Ticaret Bakanlığı'ndan 1.4 milyon lira teşvik aldığı da ortaya çıkmış, istifa çağrılarına cevap vermeyen Ruhsar Pekcan, tepkiler sonrası görevden alınmıştı.

 

Güncelleme Tarihi: 27 Nisan 2021, 11:34

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER