'Parti içi ayrışmaların yaşandığı AKP'de istifa korkusu'

AKP’deki ayrışmaların ardından kurulacak partilerin yanında yeni bir istifa korkusunun yaşandığı iddia ediliyor

'Parti içi ayrışmaların yaşandığı AKP'de istifa korkusu'

31 Mart seçimlerinde istediği sonucu alamayan AKP’de parti içi çekişmeler ve istifalar sürüyor.

AKP’deki ayrışmaların ardından kurulacak partilerin yanında yeni bir istifa korkusunun yaşandığı iddia ediliyor.

AKP’nin, 2023 yılında yapılacak seçimlere teşkilatları hazırlamak için başarılı bulunmayan il başkanlarını istifa ettirme yoluna gideceği ileri sürüldü.

Ancak istifa ettirilen üyeleri kaybetmemek için ise bu üyelere ‘yeni görev’ verileceği de iddialar arasında.

Cumhuriyet'ten Emine Kaplan'ın haberine göre, önceki kongrelerde ilçe başkanlarıyla uyumlu çalışamayan, başarılı bulunmayan ve seçmenin memnun olmadığı il başkanlarını istifa ettirme yoluna giden AKP, bu kongre sürecinde daha fazla sayıda il başkanını istifa ettirmeyi planlıyor.

Şu ana kadar 8 il başkanı AKP Genel Merkezi’nin isteği ile istifa ederken, önümüzdeki iki hafta boyunca istifaların süreceği iddia ediliyor.

İstifa edecek il başkanı sayısının 25’i bulacağını kaydeden bir AKP yöneticisi, “Siyasi Partiler Yasası’na göre önce ilçe sonra da il kongresi yapılıyor. Ancak il başkanının uyumlu çalışabileceği ilçe başkanlarını belirleyebilmesi lazım. İl başkanlarını önceden istifa ettirerek ve yerine eğer olağanüstü bir gelişme olmazsa kongrede seçilecek il başkanını atayarak birlikte çalışacağı ilçe yönetimlerini dizayn etmeye çalışıyoruz” diye konuştu.

İSTİFA KORKUSU

AKP yönetimi, istifa eden il başkanlarının küsüp Ali Babacan ve Ahmet Davutoğlu’nun kuracağı partiler başta olmak üzere başka bir siyasi adres aramaması için de önlem alıyor.

AKP yöneticileri, “Başka partilere giderler mi gitmezler mi, bizim öyle bir derdimiz yok. Onların hepsi kontrolümüz altında. Genel merkezde koordinatörlük ya da teşkilatta birtakım görevlere getirmeyi düşünüyoruz” diye konuştu.

İl başkanlarının istifasının istenmesinde seçimde başarısız olunması gibi bir kriter olmadığını kaydeden parti yöneticileri şu görüşleri dile getirdi:

“Zaten bırakmak isteyenler var, görev süresini doldurmuş, uzun süredir il başkanlığı yapanlar var. Seçimi kaybetmenin faturasını teşkilatlara yüklemiyoruz. Tüm değerlendirmelerden sonra il başkanlığında kalmasında yarar görülmeyenlerin istifası isteniyor.”

‘DEMOKRASİ OYUNU…’

Öte yandan Davutoğlu cephesi de , 'Partiyi kurun, gelelim’ diyen çok belediye meclis üyesi olduğunu açıklamıştı.

Parti yönetimi, teşkilatlardaki umutsuzluğun ortadan kaldırılması, heyecan ve canlılık kazandırması için daha önce göstermelik olarak yapılan delege seçimine 10 milyona yakın parti üyesinin tamamının katılımının sağlanması planlanıyor. Partiyle bağının güçlendirilmesi için üyelerin yanı sıra 40 bine yakın delegeden de bir defaya mahsus aidat alınması düşünülüyor.

Güncelleme Tarihi: 23 Kasım 2019, 14:58

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER