Parlamenter sisteme dönüş iddiaları: Binali Yıldırım tekrar başbakan olur mu?

“Sarayda, 16 Nisan 2017’de yapılan referandumun iptali için Anayasa Mahkemesi’ne yapılan başvurular ile ilgili söylentiler dolaşıyor”

Parlamenter sisteme dönüş iddiaları: Binali Yıldırım tekrar başbakan olur mu?

Korkusuz yazarı Ahmet Takan,  daha önce eski AKP Milletvekili Emin Şirin’in gündeme getirdiği “2017 referandumu iptal edilerek parlamenter sisteme dönme planları yapıldığı” iddiasını köşesine taşıdı.

Saray'da, Cumhurbaşkanlığı hükümet sistemini içeren Türkiye Anayasa Değişikliği referandumu için Anayasa Mahkemesi’ne yapılan başvurular ile ilgili söylentiler dolaştığını dile getiren Takan, Anayasa Mahkemesi'nin referandumu iptal etmesinin üzerine neler olacağı konusunda kapsamlı bir çalışma yapıldığından bahsedildiğini ekledi.

Takan, “Sarayda, 16 Nisan 2017’de yapılan referandumun iptali için Anayasa Mahkemesi’ne yapılan başvurular ile ilgili söylentiler dolaşıyor. “Anayasa Mahkemesi referandumu iptal ederse”nin üzerine kapsamlı bir çalışma yapıldığından bahsediliyor. Ancak ısrarla bir şeyin altı çiziliyor; “Bu iptal kararı Erdoğan’ın gizli kabulü ile olabilir”miş!.. AKP içinde, yeni geçilen sistemin kendilerine yaramadığını ve partiye oy kaybettirdiğini savunan ve eski sisteme dönülmesi gerektiğini ağırlıklı bir çevre var” dedi.

Takan’ın Korkusuz’da, “Binali Yıldırım tekrar başbakan olur mu?..” başlıklı yazının bir bölümü şöyle:

AKP Genel Başkanı Tayyip Erdoğan, Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’nin aksayan yönlerini onarmak için çalışma yapıldığını ve sonuçlarının en kısa zamanda kamuoyuna duyurulacağını açıklamıştı. Üzerinden hayli zaman geçti.

 Resmi bir açıklama yapılamadı. İddialar ise muhtelif. ”Saray ekiplerinin iç savaşları yüzünden bu çalışmadan bir sonuç çıkmaz” diyenler bizzat sarayda oturanlar!.. İktidarın küçük ortağının direnci malumunuz.

Siyasi kulislerde bugünlerce oldukça ilginç iddialara şahit oluyorum. Sarayda, 16 Nisan 2017’de yapılan referandumun iptali için Anayasa Mahkemesi’ne yapılan başvurular ile ilgili söylentiler dolaşıyor. “Anayasa Mahkemesi referandumu iptal ederse”nin üzerine kapsamlı bir çalışma yapıldığından bahsediliyor. Ancak ısrarla bir şeyin altı çiziliyor; “Bu iptal kararı Erdoğan’ın gizli kabulü ile olabilir”miş!.. AKP içinde, yeni geçilen sistemin kendilerine yaramadığını ve partiye oy kaybettirdiğini savunan ve eski sisteme dönülmesi gerektiğini ağırlıklı bir çevre var. Zaman zaman seslerini yükseltebiliyorlar. İstanbul seçimlerini kaybettikten sonra faaliyetlerine doğum günü pastası üflemekle devam eden Binali Yıldırım üzerinden yeni senaryolar yazılıyor.  Tayyip Erdoğan eski sisteme dönerse Binali Yıldırım’ı tekrar başbakan olarak görebilirmişiz. Onun için bekletiliyor olabilirmiş Binali Yıldırım… Haydi gel de inan!..

EMİN ŞİRİN DE PARLEMENTER SİSTEM İDDİALARINI GÜNDEME GETİRMİŞTİ

Babıali TV’de Suat Toktaş’ın sorularını yanıtlayan Emin Şirin, HDP’nin 16 Nisan 2017 referandumundan hemen sonra referandumun iptali için Anayasa Mahkemesi’ne bir başvuru yaptığını, Yüksek Mahkeme’nin Erdoğan’ın da zımni onayıyla bu başvuruyu gündemine alarak 2017 referandumunu iptal etmesinin ve böylelikle parlamenter sisteme dönüşün planlandığını söylemişti.

Bunun Ankara’da konuşulan bir kulis bilgisi olduğunu söyleyen Şirin, “Erdoğan 50+1’den rahatsız, bekleyip göreceğiz” dedi.

Yazının tamamı burada.

Güncelleme Tarihi: 06 Ocak 2020, 19:12

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER