Paris suikastında MİT yetkililerine tutuklama talebi!

Soruşturmayı yürüten yargıç, dört MİT elemanı hakkında uluslararası tutuklama emri çıkarılmasını istedi...

Paris suikastında MİT yetkililerine tutuklama talebi!

PKK kurucularından Sakine Cansız ile Fidan Doğan ve Leyla Şaylemez, 9 Ocak 2013'te Paris'in merkezindeki Kürdistan Enformasyon Merkezi'nde suikasta kurban gitmişlerdi.

AFP'nin dosyaya yakın bir kaynağa dayandırdığı haberine göre aileler, soruşturmayı yürüten yargıç Jeanne Duyé'den dört MİT elemanı hakkında uluslararası tutuklama emri çıkarılmasını istedi.

Hakkında tutuklama talep edilen kişiler,  14 Ocak'ta yayınlanan bir belgede imzası olanlardan oluşuyor.  MİT yetkililerinin imzasının bulunduğu belgede, "Lejyoner" kod adlı MİT ajanının verdiği bilgi notları paylaşılarak, önceden belirlenen girişimlerin gerçekleştirilmesi talep ediliyor. Belgede, Sakine Cansız'ın ortadan kaldırılması için 6 bin euro ödeme yapıldığı kaydediliyordu. 

"GİZLİ" ibareli "arz notu" başlıklı, 18-11-2012 tarihli bu belge şube müdürü O. Yüret, Daire Başkanı; U. K. Ayık,  Başkan yardımcısı S. Asal, Başkan H. Özcan'ın imzasını taşıyordu.

Aileler, bu kişiler hakkında uluslararası tutuklama talep ediyor.  Şubat ayında Alman haftalık gazetesi Der Spiegel, bu dört kişinin Kürt sorunu üzerine çalışan MİT elemanlarını olduğunu belirtirken, Alman güvenlik servislerindeki kaynakların bu belgenin doğru olduğu sonucuna vardığını kaydetmişti.

Sözkonusu belgenin ortaya çıkmasından iki gün önce, katil zanlısı Ömer Güney'e ait bir ses kaydı internet ortamında paylaşılmıştı. 12 Ocak'ta yayınlana kayıtta MİT üyeleri olduğu belirtilen iki kişiyle bir görüşme sırasında katil zanlısı, cinayet planlarını anlatıyordu.

AFP'ye konuşan ailelerin avukatı Anoine Comte, "Siyasi cinayetlerde her zaman emri veren bir devlet olduğu bilinir ama asla net kanıt olmaz. Oysa burada, böyle bir şansımız var" dedi.  Avukat Comte, "Sonuna kadar gitmek ve gizli ibareli belgede adı geçen isimler dahil emri verenleri zan altında bırakmak gerekiyor" diye ekledi. (ANF)

Güncelleme Tarihi: 20 Temmuz 2014, 02:29

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER