Panzerin ezdiği Yıldırım kardeşlerin babası: 23'ünde Furkan'ımın doğum gününü kutlayacaktık

İlk duruşma 17 Ekim'de görülecek

Panzerin ezdiği Yıldırım kardeşlerin babası: 23'ünde Furkan'ımın doğum gününü kutlayacaktık

Silopi’de evlerine giren panzerin altında kalarak can veren 2 kardeşin ölümüne neden olan 2 polis hakkında açılan davanın ilk duruşması 17 Ekim’de görülecek.

Davaya katılım çağrısında bulunan baba Mesut Yıldırım, “Bizi hayattan soğutan ve gülüşlerimizi dahi etkileyen bu olayın failleri, hak ettikleri cezayı alsınlar” diye konuştu.   

Mezopotamya Ajansı'nda yer alan habere göre, Şırnak’ın Silopi ilçesine bağlı Karşıyaka mahallesinde 3 Mayıs gecesi uykudaki Muhammed (7) ve Furkan Yıldırım (6) kardeşlerin ölümüne neden olan zırhlı aracın sürücüsü tutuklu polis memuru Ömer Yeğit ve onu görevlendiren amiri Murat Maden hakkında açılan davanın ilk duruşması 17 Ekim tarihinde görülecek. “Taksirle birden fazla kişinin ölümüne neden olma” suçundan 2’şer yıldan 15’er yıla kadar hapis istemi ile cezalandırılması istenilen 2 polis hakkında açılan davanın duruşması, Cizre 2’nci Ağır Ceza Mahkemesi’nde saat 13.00’te görülecek. 

Davaya ilişkin konuşan Yıldırım kardeşlerin babası Mesut Yıldırım, bugüne kadar kendilerini yalnız bırakmayan kamuoyuna dava için duyarlılık çağrısında bulundu. 

‘OLAY, GÜLÜŞLERİMİZİ DAHİ ETKİLEDİ’

Kaybettiği 2 çocuğunun acısının halen taze olduğunu belirten baba Yıldırım, “Artık hedeflerimizden soğuduk. Bu olay bizi hayattan soğuttu. Gülmek dahi istemiyoruz. Gülüşlerimizi dahi etkiledi” sözleri ile yaşadıkları tarifsiz acıya değindi. Böylesi olayların herkesin başına gelebileceğini vurgulayan Yıldırım, “Bizim ciğerimiz yandı başkasının yanmasın. Bu o kadar büyük acı ki, bize bu olayı yaşatanların bile böyle bir acıyı yaşamasını istemiyoruz” dedi. 

‘23’ÜNDE FURKAN’IMIN DOĞUM GÜNÜNÜ KUTLAYACAKTIK’

Çocuklarının yüzlerini unutmamak için sürekli telefonda bulunan resimlerine baktığını aktaran Yıldırım, “Yaşadığım acıya rağmen sürekli fotoğraflarına bakıyorum. Aile olarak bizi perişan etti. Annem ve büyük ağabeyim bu süreçte yaşadıkları kalp rahatsızlığından dolayı ameliyat geçirdi. Hayatı sevmez olduk. Ölüm bile artık beni korkutmuyor” diye konuştu. Çocuklarının kendileri için çok özel olduğunu belirten Yıldırım, küçük Furkan’ın yaşaması durumunda bu ayın 23’ünde (Ekim) doğum gününü kutlayacaklarını kaydetti. 

‘TEK İSTEĞİM ADALET’

Çocuklarını kendilerinden koparanların hak ettikleri cezaya çarptırılmasını talep eden Yıldırım, “Tek isteğim budur. Ne bir gün fazla ne de eksik, cezaları neyse almalarını istiyorum. Adalet istiyoruz. Adaletli hukuk insanlarının olduğuna eminim. Bunun üzerinde duracağız. Bu dünyada olmasa bile diğer dünyada hakkımızı alacağız” diyerek kamuoyuna davaya katılma çağrısında bulundu.  

OLAYIN GEÇMİŞİ

Şırnak’ın Silopi ilçesine bağlı Karşıyaka mahallesinde 3 Mayıs gecesi MHP İlçe binasını korumak ile görevli 73 A 0133 plakalı 1994 model Dragon 1 marka araç, bir eve girmiş ve uykuda olan Muhammed (7) ve Furkan Yıldırım (6) kardeşlerin ölümüne neden olmuştu.  Olayın hemen ardından araç sürücüsü Polis Memuru Ömer Yeğit gözaltına alınıp tutuklanarak Şırnak Cezaevi’ne gönderilmişti. Olaya ilişkin Cizre Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından hazırlanan iddianame, Cizre 2’nci Ağır Ceza Mahkemesi tarafından kabul edilmiş, kardeşlerin ölümüne neden olan zırhlı aracın sürücüsü tutuklu polis Yeğit ve onu görevlendiren amiri Murat Maden hakkında, “taksirle birden fazla kişinin ölümüne neden olma” suçundan 2’şer yıldan 15’er yıla kadar hapis ile ceza istenmişti. 

‘İDARE VE ARAÇ SÜRÜCÜSÜ EŞİT DERECEDE KUSURLU’

İddianamede yer alan Trafik Bilirkişice hazırlanan raporda ise, zırhlı araç sürücüsü Yeğit’in, “Motorlu araç sürücü sertifikasının” bulunmadığı, bu nedenle sürücünün araç ile ilgili yeterli bilgiye sahip olmaması sonucunda olayın meydana geldiği vurgulanmıştı. Ayrıca, idarenin ve araç sürücüsünün eşit ve aynı derecede kusurlu olduğu yönündeki tespite yer verilmişti.  Öte yandan iddianamede, şüpheli polis Maden’in, zırhlı personel taşıyıcı eğitim ve kursu bulunmayan Yeğit’i görevlendirmek suretiyle dikkat ve özen yükümlülüğüne aykırı davranarak “Taksirle birden fazla kişinin ölümüne sebep olmak” suçunu işlediği belirtilmişti.  

Güncelleme Tarihi: 14 Ekim 2017, 20:27

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER