Oxford'un koronavirüs aşısında umut veren gelişme

İngiltere’de Oxford Üniversitesi’nden bilim insanlarının geliştirdiği bir koronavirüs aşısının testlerinde bağışıklık tepkisinin geliştiği açıklandı

Oxford'un koronavirüs aşısında umut veren gelişme

Oxford Üniversitesi’ndeki araştırmacılar, geliştirdikleri koronavirüs aşısının erken testlerinde aşının denendiği yüzlerce insanda bağışıklık tepkisinin ortaya çıktığını duyurdu.

Bilim insanları ilk olarak Nisan ayında yarısının aşı olduğu bin kişi üzerinde aşıyı denemeye başladı. Bu tarz erken testler, genellikle güvenliği ölçme üzerine tasarlanırken, bu çalışmada uzmanlar ayrıca ne tür bir bağışıklık tepkisinin geliştiğini de gözlemlediler.

Lancet dergisinde yayımlanan araştırmamada bilim insanları, 18-55 yaş arasındaki kişilerde geliştirdikleri Koronavirüs aşısının çift bağışıklık yanıtı ürettiğini açıkladı.

AFP'ye konuşan Oxford Üniversitesi Jenner Enstitüsü Direktörü Dr. Adrian Hill, “Neredeyse herkeste iyi bir bağışıklık tepkisi gözlemledik. Bu aşının tam olarak yaptığı şey, bağışıklık sisteminin iki kolunu da tetiklemek” açıklamasında bulundu.


YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER